Majski prevrat | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Majski prevrat". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Мајски преврат
Увод
Мајски преврат, гледајући по извршиоцима, био је првенствено дело војних кругова; тачније, једног њиховог дела, па је као такав деловао прилично шокантно. У развијеном свету, који је изгледа брзо заборавио убиства америчког председника, италијанског краља или руског цара, страдање владаоца од његових сопствених војника било је несхатљиво, нешто што се могло наћи у Шекспировим трагедијама, никако у стварности. Па и у Србији, једва сто година после Карађорђа и мање од пола века после Михаиловог убиства, са тек благо укорењеним грађанским схватањима говорило се о “преврату” или “погибији” краљевског пара изазваног супружинском свађом, а не о атентату или убиству.
Безрезервна подршка догађајима потицала је од врло малог броја људи док је врло велики део грађанства имао приличану дозу уздржаности. Велики број сматрао је да је владарски пар, односно краља, требало присилити на абдикацију и не посегнути за њиховим животима. У случају да је до убиства ипак морало доћи, не подати се страстима, већ то учинити хладне главе, без унакажавања тела и њиховог избацивања у двориште двора. Једном речју, преврат је и могао имати неко оправдање. Начин на који је спроведен сигурно није.
Ипак, насупрот овој грађанској осетљивости многи догађаји и процеси од почетка стварања нововековне српске државе и друштва говорили су у прилог томе да Мајски преврат гледан кроз историјску призму није био догађај који, ако се и није могао тачно предвидети, није био у потпуности непојмљив.
На Лицеју је стекао солидно образовање, научио је француски и руски језик. Александар долази поново у Београд 1887. године са непуних једанаест година и налази се стално на Двору где о његовом васпитању брине више гувернанти. Ту је научио да свира клавир, да пише поезију, да пеца, да иде у лов. За време судбоносних догађаја у земљи, млади краљевић се стално налазио поред свог оца. Краљ Александар није био изграђена и добро формирана личност. Свађе његових родитеља, краља Милана и краљице Наталије много су допринеле да до тога дође.
Намесништво и државни удар
Сматрао је да су баш они верни и одани династији. За време намесништва (1889 – 1893) смениле су се четири радикалске владе. Посланици ове странке трудили су се макслимално да све одредбе актуелног устава из 1888. године спроведу у живот, што се краљу Александру није свидело. Од почетка па до краја његове самосталне владавине, измењено је дванаест влада а извршено 3 државна удара (1893, 1894 и 1901). Првим државним ударом краљ се прогласио пунолетним пре времена и приморао намеснике да дају оставку.
Првог априла 1893. године седамнаестогодишњи краљ Александар је после једне вечере у двору, на запрепашћење свих намесника и чланова владе који су били присутни, уз помоћ извесних двору блиских војних лица, извршио државни удар, прогласио себе пунолетним и разрешио у исти мах и намеснике и министре од дужности. Њихов протест остао је без икаква значаја. Нову владу саставио је бивши краљев гувернер, др Лазар Докић, са неколико угледних радикала. Идеју о првоаприлском удару мислило се да је дао краљ Милан али је било мало вероватних тврдњи да је то дело само београдских кругова.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET