Poslovna komunikacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poslovna komunikacija". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SEMINARSKI RAD IZ OSNOVE MENADŽMENTA
TEMA Poslovna komunikacija
Dr.
Banja Luka, 2009. godina
1
SADRŽAJ Uvod.................................. ……………………………………………………..3 Komuniciranje kao sadržaj i forma društvenih aktivnosti…..………… 4 Poslovno komuniciranje......................................................................6 Sredstva komuniciranja....................................................................10 Elementi komuniciranja.......................................................12 sistema
Kanali komuniciranja.........................................................................13 Osnovne karakteristike komuniciranja.................................13 procesa u
Smetnje komuniciranju...................................................................14 Zaključak…………………………………………………………………………..15 Literatura…………………………………………………………………………..16
2
UVOD
Komuniciranje je suštinski element i osnov čovekovog sporazumevanja,kooperativnog i ukupnog delovanja u : nauci, obrazovanju, kulturi i umetnosti, privredi, društvenoj suprastrukturi, a svakako i u porodici i u celom društvu. Komuniciranje je temeljni ekonomski i socijalni proces, koji se odvija na mnogim nivoima i na razne načine. Što više, upravo komuniciranje stvara uslove za nastanak, funkcionisanje i razvoj različitih materijalnih i duhovnih tvorevina koje su odlika određene civilizacije. Reč komuiniciranje potiče od latinskog glagola comumunicare, što znači razgovarati, dogovarati se, raspravljati, izlagati nešto ili savetovati nekoga. Ovaj izraz povezan i sa latinskom reči: communitas, koja označava zajednicu, prijateljstvo i pravičnost u odnosima među ljudima Kako kaže poznati slovenački komunikolog France Vreg : “Komuniciranje je oblik sporazumevanja između živih bića, zato u pojam ‘komuniciranja’ ne možemo uključivati prenos informacija izmedju neživih bića (recimo,prenos podataka u računarskim sistemima).Ljudsko komuniciranje je sporazumevanje pomoću simbola (to ga razlikuje od komuniciranja životinja).” Komuniciranje ima svakako i svoju personalnu i društvenu dimenziju. Komuniciranje je višestruko regulisan lični i društveni odnos i socijalnopsihološka sprega, koja se u aktuelnom misaonom procesu uspostavlja između dva ili više lica. Pod komuniciranjem se takođe podrazumeva i mehanizam međusobne razmene poruka između različitih osoba, pomoću koga ljudski odnosi (poslovni, društveni, lični i dr.) egzistiraju i razvijaju se. Sama komunikacija se definiše kao svesni odnos među jedinkama, pri čemu se veza među njima uspostavlja verbalnim, vizuelnim,taktilnim ili nekim drugim znakovima.
3
Komuniciranje kao sadržaj i forma društvenih aktivnosti Komunikacije su veoma važan aspekt društvenih aktivnosti ljudi. Upravo, zahvaljujući komunikacijama, u dugom hodu istorije, stvorili su se uslovi za izvanredan civilizacijski napredak. Veliki društveni sistem u kome svi egzistiramo je sastavljen iz više podsistema ljudskih odnosa, kao sto su: ekonomski, pravni, ideoloski, komunikacisko-informativni i drugi.
Svaki od ovih sistema ima i svoj sistem komuniciranja, koji i pored sličnosti sa drugima ima i svoje specifičnosti. U okviru toga komunikativna infrastruktura i komunikativna praksa se mogu smatrati vidovima elementarne nadgradnje na kojima egzistira antropokosmos i savremeno društvo. Komunikativna aktivnost u tom smislu funkcioniše kao mehanizam različitih ličnih i društvenih akcija, koje su najčešće determisane određenim ciljem, pa se na osnovu toga i oblici ponašanja u privredi i drustvu mogu tretirati posebno kao privredni (proizvodni, trgovinski…),politički, kulturni, moralni i drugi. Komunikacija se na taj način javlja u funkciji ekonomskog, kulturološkog, i socijalnog mehanizma, koji preko direktne interpersonalne komunikativne veze ili preko masovne difuzije informacija u prostoru i vremenu, omogućava funkcionisanje društva na savremenim osnovama. Tehnološki posmatrano, kroz proces komuniciranja dovode se u vezu subjekti komunikacionih činova ( pojedinci ili grupe) sa ciljem komuniciranja. Sistem komuniciranja i samo komuniciranje mogu se posmatrati u dve ravni:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET