Papilaroskopija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Papilaroskopija". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

КРИМИНАЛИСТИЧКО ПОЛИЦИЈСКА АКАДЕМИЈА
ЗЕМУН
С Е М И Н А Р С К И Р А Д
ПАПИЛАРОСКОПИЈА
Ментор: Студент:
Земун, 2009.година
САДРЖАЈ
Основи папилароскопије..............................................3-8
Историјски развој.........................................................9-13
Трагови папиларних линија...........................................13
Методе откривања папиларних линија.........................14
Основна класификација отисака прстију..................14-16
Криминалистичко оперативни значај трагова папиларних линија...........................................................17
Доказни значај трагова папиларних линија...................17
Остале гране папилароскопије.......................................18
Хејроскопија........................................................18-19
Педоскопија..............................................................20
Бороскопија..............................................................21
Пороскопија........................................................20-22
Литература........................................................................23
ОСНОВИ ПАПИЛАРОСКОПИЈЕ
Кожа човека се састоји из два слоја: дерме и епидерме. Епидерма је површински слој коже који се састоји из пет слојева ћелија. Највиши површински слој чине практично мртве ћелије, које организам одбацује у виду перути. Сваки дубљи слој има све више активних функција живота. Најдубљи слој се наслања на дерму. Облик епидерме прати облик дерме, тако да процеси у епидерми не утичу на њен спољашњи изглед. Повреда епидерме је само привремена јер се она брзо регенерише.
Дерма, у ствари, представља оно што зовемо кожа. Састоји се од везивног ткива, еластичног ткива, глатких мишића и масног ткива. У њој се налазе и мале квржице које је открио Малпиђи 1664.године. Ове квржице окружују канал знојне жлезде и имају више врхова на једној основи. Њихов облик подсећа на вулкански кратер, чија је висина 0,110 до 0,255мм, а ширина 0.2 до о,5мм. Квржице су најгушће на површинама коже преко којих човек најчешће додирује предмете, а то су: табани, дланови и доња страна прстију .
Пошто епидерма прати облик дерме, на њој се јављају облици који одговарају описаним квржицама. На латинском језику такве квржице се називају “papillae”,а код нас просто папиле. У средишту папиле се налази отвор канала знојне жлезде, који се назива пора.
ПРЕСЕК ПАПИЛАРНЕ ЛИНИЈЕ:
1. знојна жлезда 2. канал знојне жлезде
3. папила 4. папила коже
5. пора
На набројаним површинама, нејвеће густине (2,5 пута већа него на другим површинама) распоред папила није хаотичан, већ се велики број папила надовезује у један низ тако да образују један гребен који подсећа на бразду у ораници. Асоцијација на ораниву је утолико јача што се мноштво оваквих бразди распоређују тако да остају мање више паралелне међу собом. Како сваку бразду чини низ папила, нормално је што су бразде добиле назив папиларне линије, а све папиларне линије са једне целине (прст,длан или табан) чине цртеж папиларних линија.
Цртеж папиларних линија
У објашњавању разлога за појаву папиларних линија баш на табанима,длановима и прстима постоје два смера. По једном гледишту,преко ових површина је човек кроз еволуцију хватао предмете па се на тим деловима коже повећавао број знојних жлезда да би се зној појачао и повећао радну способност, односно безбедност(при кретању прачовека по дрвећу).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET