Pripremanje krivičnog djela | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pripremanje krivičnog djela". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
TEMA: Pripremanje krivičnog djela
Novembar, 2010. Banja Luka
Sadržaj:
Uvod...............................................................................................................3.
Opšti pojam krivičnog djela i osnovni elementi..................................5.
Radnja kao elemenat u opštem pojmu krivičnog djela........................6.
Pripremanje krivičnog djela…………………………….…………..10.
Zaključak…………………………………………………….…………….12.
Literatura…………………………………………………….…………….14.
Uvod
Krivično delo je:
a) protivpravno delo kojim se povređuju ili ugrožavaju zaštićene vrednosti;
b) koje je društveno opasno delo;
c) koje je u zakonu određeno kao k.delo; i
d) za koje je propisana krivična sankcija.
K.delo je prvenstveni i temeljni uslov i osnov za meru krivične represije, kao i za primenu krivičnih sankcija u svakom konkretnom slučaju. Može se reći da postoji opšta saglasnost da pojam k.dela uključuje tri najznačajnija elementa:
a) radnju;
b) protivpravnost i
c) vinost ili krivicu.
Osnovno elementi opšteg pojma k.dela su:
1) delo čoveka (radnja čoveka sa prouzrokovanom posledicom),
2) društvena opasnost dela;
3) protivpravnost;
4) određenost k.dela u zakonu; i
5) vinost učinioca dela.
Radnja je osnovno konstitutivno obeležje svakog k.dela, što znači da bez radnje delo ne postoji. Radnja je voljno ponašanje čoveka ili voljni telesni pokret koji dovodi do neke promene u spoljnem svetu. Nečinjenje se određuje kao voljno propuštanje preduzimanja određene radnje ili voljno nesprečavanje posledice u spoljnom svetu. Prema tome, k.delo se ostvaruje voljnom radnjom čoveka koja može biti izražena u formi:
a) činjenja (aktivna radnja);
b) nečinjenja (propuštanje dužnog činjenja).
Činjenje predstavlja voljni telesni pokret ili delovanje čoveka koje je svesno ili voljno preduzeto, a k.dela izvršena ovakvim aktivnim delovanjem čoveka su: k.dela činjenja ili komisivni delikti (npr. pucanje iz vatrenog oružja u nameri da se neko liši života). Nečinjenje predstavlja voljno propuštanje telesnog pokreta, npr. propuštanje dužnosti uzdržavanja dece (k.d. zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica). K.dela činjenja su najbrojnija u krivičnom zakonodavstvu.
Opšti pojam krivičnog djela i osnovni elementi
Krivično djelo je protivpravno djelo koje je u zakonu određeno kao krivično djelo, čiji su elementi određeni zakonom i za koje je zakonom predviđena krivična sankcija. Krivično djelo predstavlja osnovnu ustanovu krivičnog prava, središte njegovog cjelokupnog sistema. Ono je jedini legitimni osnov postojanja krivičnog prava i prava na kažnjavanje. Sa određivanjem opšteg pojma krivičnog djela povezane su i druge dvije osnovne kategorije krivičnog prava, one se iz njega izvode: učinilac krivičnog djela i njegova krivična odgovornost i kazna, odnosno sankcija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET