Privremeno oduzimanje predmeta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Privremeno oduzimanje predmeta". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


С А Д Р Ж А Ј:
УВОД 3
ПОЈАМ И ВРСТЕ ПОЛИЦИЈСКИХ ОВЛАШТЕЊА 4
ПРИВРЕМЕНО ОДУЗИМАЊЕ ПРЕДМЕТА И ДОКУМЕНТАЦИЈЕ 6
РАДЊЕ ДОКАЗИВАЊА 8
Нарeдба за одузимање предмета 9
Привремено одузимање предмета без наредбе 10
ЗАКЉУЧАК 11
ЛИТЕРАТУРА 12
УВОД
Наше друштво се још увијек налази у процесу транзиције, који је обиљежен порастом броја извршених кривичних дјела, појавом нових појавних облика криминалитета и насиља у најширем смислу те ријечи.
Н аредба за привремено одузимање предмета садржи: назив суда, правни основ за привремено одузимање предмета, назнака предмета који подлијежу одузимању, име особе од које се одузимају предмети, мјесто одузимања предмета, рок у којем се предмети требају одузети и поука о правном лијеку.
Одузимање предмета врши овлаштена службена особа на оспову издате наредбе.
При одузимању иредмета назначит ће се гдје су пронађени и описат ће се, а по потреби и на други начин осигурати утрђивање њихове истовјетности. За одузеге предмете издат ће се потврда.
Иначе, могу се одузети предмети који могу да послуже као доказ у кривичном поступку, као и они предмети који се по Кривичном законику Републике Српске могу одузети мјером безбједности одузимања предмста, а то су предмети који су употријебљени, намијењени или су настали извршсњем кривичног дјела.
Нужно је наћи мјеру да нормативна заштита људских права не буде сметња и ограничење учинковитости полицијског постунања, а с друге стране да учинковитост полицијског поступања не буде алиби за кршење заштите људских права.
ПОЈАМ И ВРСТЕ ПОЛИЦИЈСКИХ ОВЛАШТЕЊА
Држава има улогу да својим грађаиима и институцијама гарантује и, наравно, обезбиједи повољан безбједносни амбијент, а то чини управо кроз примјену полицијских овлашћења преко за то посебно формираног органа, тј. полиције. То подразумијева да органи унутрашњих послова (полицијске агенције) и овлаштсна службепа лица располажу таквим овлашћењима која се односе на непосредно извршавање закона у обласги безбједности и заштите која немају неки други органи. Значи, примјеном ових овлашћења од стране полиције и њених припадника кроз вршење полицијских послова остварује се заштита уставног и јавног поретка, личне, имовинске и друге сигурности грађана.
Дакле, појмовно се полицијска овлашћења могу одредити као правом допуштен и довољан инструментаријум за заштиту државе и њених грађана. Ак о полицијско овлашћење посматрамо са аспекта појединца који га примјењује, онда можемо рећи да је полицијско овлашћење право и дужност овлашћеног службеног лица (полицајца) да у случајевима и на начин предвиђен законом може предузети одређеие мјере и радње у извршавању повјерених послова и задат ака из надлежности полиције. Уколико не би постојало овлашћењс за употребу средстава прииуде, а нарочито у случајевима непосредног угрожавања уставног и јавног порстка, живота и имовине људи, свака друга накиадна интсрвснција путе м неких других државних органа резултирала би неуспјехом и не би била цјелисходна.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET