Sajber kriminal | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sajber kriminal". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај:
Увод....................................................................................................................3
Развој сајбер криминала...................................................................................4
Мотиви бављења сајбер-криминалом............................................................5
Облици сајбер криминала...............................................................................6
Средства извршења компјутерских кривичних дела...................................8
Начини заштите од сајбер-криминала..........................................................10
Ко је угрожен сајбер-криминалом................................................................11
Утицај развоја сајбер-криминала на националну безбедност РС..............12
Сајбер-тероризам................................................................................13
Компјутерска кривична дела у кривичном законодавству РС и супротстављање сајбер криминалу........................................................14
Закључак.....................................................................................................................15
Литература..................................................................................................................16
УВОД
Убрзан развој интернета, не само у погледу корисника већ и у смислу функционалности је довео до нове ’’индустријске револуције’’.
Ово је заузврат узроковало пораст криминалне активности која се спроводи искључиво ’’виртуелним’’ односно компјутерским путем. Иако сајбер криминал није нов феномен, компјутери су увек сами по себи били вредне мете а потреба за интернетом је диктирала промене у нашим схватањима појмова сигурности, ризика и претњи.
Прича о томе како су се мете, браниоци, нападачи, претње и слабе тачке мењали током времена илуструје слику тренутног стања овог новог облика криминала. Данас имамо читав спектар активности које се крећу од ситних подвала до шпијунских претњи на нивоу државне безбедности од којих свака има један од многобројних циљева. Долазак организованог криминала на ову сцену је изазвао бриге међу многима, заједно са експоненцијалним растом “интернет ботова” који су у могућности да нанесу велику стету потенцијалним жртвама. Разумевање и анализа ових аспеката ће омогућити боље разумевање превенције и заштите у будућности.
Једна област за коју многи претпостављају да би могла да преокрене струје криминалне активности у овој области су законске мере које би могле ефективно да се носе са бројним ситуацијама које су нове и постоје изван тренутних законских оквира. Али претња казном је бесмислена без могућности да се ухвате и кривично гоне учиниоци. Тренутно је тешко ако не и немогуће пратити оне који врше злочине. Сајбер форензика је наука у развоју која има за циљ да се реши препрека које долазе од интернета.
Рад у области сајбер заштите полако хвата маха како све више истраживача и експерата схвата потребу за ефикаснијим системима.
У ком правцу ће се следећа генерација сајбер криминала окренути пошто се успешно имплементирају нове мере заштите? Ово су битна питања на која морамо наћи одговоре како бисмо планирали будуће кораке у одбрани од оваквих претњи.
РАЗВОЈ САЈБЕР КРИМИНАЛА
Сајбер криминал је био у жижи компјутерског света већ неколико деценија, међутим тај феномен није у поптуности заживео све до појаве компјутерске мреже. Подаци који се крећу преко великих раздаљина много су лакши за пресретање у односу на фиксиране.
Штавише, прикључивање компјутера у мрежу би давало криминалцима тачку за упадање, али чак и у раним данима компјутерских мрежа упади су били реткост. Недоступност рачунара у синергији са високим степеном знања потребним да би се ишта урадило је спречавало иоле озбиљније злоупотребе. Развоју овог криминала је допринела цињеница да је компјутерска опрема постајала све јефтинија а самим тим и доступност се повећала.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET