Terorizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
УНИВЕPЗИТЕТ У САРАЈЕВУ
ФАКУЛТЕТ ЗА КРИМИНАЛИСТИКУ, КРИМИНОЛОГИЈУ И СИГУРНОСНЕ СТУДИЈЕ
САРАЈЕВО
 
 
 
 
 
 
 ТЕРОРИЗАМ
-Семинарски рад-
 
 
  
 
 
Ментор:                                                                                                Студент:
Проф. др  Неџад Корајлић                                                                           Снежана Круљ
Сарајево, јануар 2012. године
САДРЖАЈ
1. Увод ………………………...…………………………………………………….…...……3
2. Сврха тероризма …………...………....…………………………………………...……….4
3. Тероризам као организовани криминалитет …......……..…..……………………..…….4
4. Присуство тероризма на нашим просторима ……......…..…………………………...….5
5. Терористички напад на САД ………….……………….....…………………………...….6
5.1. Политика провокација ………….…………………….....…………………………..…..7
6. Планирањер активности у иностранству …………...……......…………………………..8
6.1. Борба за нафту …………………………………………..……..………………………...9
7. Закључак ………………………………………………………….………………………11
8. Литература ..........................................................................................................................12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2
 1. Увод
Од свог постојања, без обзира на разне облике испољавања, тероризам је био присуан у свим друштвено-политичким системима и у свим фазама развоја друштва. Разни облици терористичке дјелатности присутни су у многим земљама свијета, па и код нас, карактеришу их организованост, одлучност, опремљеност, бруталност и нехуманост. Тероризам долази до изражаја у фази капитализма у буржоазијским државама, као метод политичке борбе најчешће се испољава у виду атентата или ликвидирања представника владајуће класе. Снажно почиње да се развија од 50-их година 20. вјека као вид борбе против страних освајача. Можемо га подјелити на: тероризам у Европи који врши ИПА и ЕТА или у Африци палестински ХАМАС, затим на тероризам као вид герилске борбе за освајање пута у социјализам, дакле идеолошки, гдје је најочитији примјер герила у Ј. Америци, а којем је најближи био социјалистичко усмерени тероризам европских студената „задојених“ левичарским идејама оличен у Црвеним бригадама и на крају тероризам који у себи садржи и социјалну, антиколонијалистичку али и вјерску нетрпељивост, а то је тероризам исламских фудаменталиста. На територији Србије постоје неколико терористичкиох организација од којих су највеће УЧК и ОВК. Теротизам је своје потребе и облике прилагођавао актуелним политичким и другим интересима, тако да данас ни један познати систем није био сам по себи довољам да друштво заштиоти од овог опасног вида криминалне дјелатности. Без обзира на чињеницу што су се разноврсни терористички извршавали на различитим географским подручјима и у неодређеним временским размацима, то уопште није сметало да међу терористима буду заступљене готово све идеологије и религије, све друштвене класе и слојеви, што је опет зависно од природе терористичких аската и заступљености одређених политичких циљева и интереса разних држава и њихових државника. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET