Stereotipi i predrasude | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stereotipi i predrasude". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Стереотипи и предрасуде
Увод
Човек живи у сложеном социјалном свету окружен различитим људима и различитим утицајима.Да би се што брже снашао у таквим условима ослања се на прве утиске или импресије.Већ након кратког познанства на основу мало података ствара се прва слика о другим особама.Импресија се формира на основу мање или више спонтаног или несвесног запажања физичког изгледа,гласа,гестова,израза лица или неких поступака у понашању.
Неке особине,попут срдачности или хладноће,су израженије и уочљивије код стварања првог утиска него неке друге,па се због тога називају централним особинама.Срдачна особа,за разлику од хладне,доживљава се као добродушна,сретна,приступачна,па се с њом лакше и рађе ступа у контакт.
Тек чешћи сусрети и дужи контакти могу променити први утисак захваљујући утицају нових информација.
Познат је и 'хало-ефекат' где повољан утисак о некој особи условљава да се све њене особине процењују као добре и обрнуто.
Шта су стереотипи и предрасуде?
Према дефиницији Кембриџ речника стереотипи су 'ригидне идеје које људи имају о некоме или нечему посебно ако су неистините'.Према истом речнику,предрасуде су 'неправедна и ирационална мишљења или осећања,посебно када су формирана без довољно промишљања или знања'.Другим речима стереотипи су формиране идеје и клишеи,док су предрасуде ирационална уверења страха и аверзије.
Они могу бити схваћени као филтери који нас на неки начин штите од преплављености информацијама и омогућавају нам да доносимо суд о људима без обзира да ли их познајемо лично или само површно.Они ограничавају наш поглед у односу на стварност.
У најширем значењу предрасуде су тврдње уз које се придружују увереност у њихову тачност иако те тврдње нису поткрепљене чињеницама нити засноване на аргументима него су донешене без претходног проверавања њихове тачности и без претходног размиљања о томе.
У социјалној психологији се под предрасудама подразумевају врсте ставова код којих је очигледан недостатак оправданости,логичка неоснованост,који су праћени интелектуалним емоцијама које се упорно одржавају и отпорни су према мењању.Појам предрасуда у овом смислу може укључити и позитиван и негативан однос.
Највећа пажња се поклања изучавању нетативних и расних предрасуда.Битна одлика таквих предрасуда је неоснованост и неоправданост општег односа према одређеној групи појава.Предрасуде су круте,нефлексибилне,отпорне према подацима и када су ти подаци у супротности са генерализацијама које оне садрже,укључујући непријатељска осећања која могу да се изразе непријатељским поступцима.
Предрасуде као и ставови имају три компоненте:
Когнитивна или сазнајна компонента-суд о својствима објекта.Вредновање може бити позитивно или негативно,тј. карактеристике објекта се оцењују као добре или лоше,корисне или штетне,пожељне или непожењне.
Емоционална компонента- када се објекат доживљава као угодан (позитивна осећања)или неугодан (негативна осећања).
Акциона компонента-укључује намере и спремност за акцију.То су потребе да се дејствује у складу са ставом.Позитиван став укључује намеру да се објекат става подржи,заштити,а негативан да се нападне,избегне,онемогући.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET