Tržište državnih nabavki u Crnoj Gori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tržište državnih nabavki u Crnoj Gori". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet „Mediteran“
Fakultet za poslovne studije
Montenegro Business School
Podgorica
Seminarski rad
TRŽIŠTE DRŽAVNIH NABAVKI U CRNOJ GORI
Predmet: Industijski marketing
Podgorica, oktobar 2010.
Sadržaj :
Uvod………………………………………………………...………………….2
I Institucionalni okvir javnih nabavki…………………….…...………………..3
II Nabavke u Crnoj Gori…………………………………….…...……………..6
III Procedura javne nabavke…………………………………....………………9
IV Aktivnosti na unapređenju sistema javnih nabavki……….…….…...…….11
V Zaključak……………………………………………………………………13
Literatura………………………………………………………………………15
UVOD
Tržište državnih nabavki, ili tržište javnih nabavki, je veliki i važan sektor poslovnog tržišta koji ima ogroman tržišni potencijal. To je tržište državnih organa ili agencija za nabavku koje kupuju robu i usluge za potrebe državnih organa. Korisnici su državni organi – vojska, policija, državna administracija, javna preduzeća, državne institucije u užem smislu (školstvo, zdravstvo, javna preduzeća, kultura, sport,...).
Proces kupovine se značajno razlikuje u odnosu na privredne kupce, usljed postojanja standarda u vezi troškova, specifikacija proizvoda, upotponjenja podataka i tehničkih procedura. Tržište državnih nabavki je najsofisticiranije i najkompleksnije u okviru poslovnog tržišta.
Javne nabavke predstavljaju značajan dio tržišta Evropske Unije i svake države uopšte. Država je najveći pojedinačni potrošač u mnogim zemljama. Javne nabavke su ključni instrument za kreiranje tržišne ekonomije. Vršeći javne nabavke, država direktno učestvuje na tržištu te time vrši veliki uticaj na ukupne ekonomske aktivnosti. Država sprovođenjem javnih nabavki treba jasno da pokaže da poštuje osnovne principe tržišne ekonomije, tj. da omogućava slobodnu i fer konkurenciju.
Ukupna vrijednost javnih nabavki u Uniji predstavlja oko 15% bruto nacionalnog proizvoda. Javne nabavke takođe i u Crnoj Gori čine značajan dio BDP-a i to: 2007.godini-18,92%; 2008.godini-16,11%, a u 2009.godini-14,43%.
Sistem javnih nabavki u Crnoj Gori uređen je Zakonom o javnim nabavkama usvojenim u julu 2006.godine („Službeni list RCG“, br. 46/06), podzakonskim propisima donijetim na osnovu Zakona, standardnim formularima i obrascima koji se odnose na postupak njegove primjene. U međuvremenu pripremljen je i nacrt novog Zakona čije se usvajanje očekuje do kraja 2010.godine, koji će obuhvatiti poboljšanja uključujući novine u oblasti zaštite prava, čime će se obezbijediti usaglašavanje sa Evropskom Unijom. Osnovni principi javnih nabavki formulisani su u članu 2. Direktive 2004/18 EC i u članu 10. Direktive 2004/17 EC, te glasi: „ugovorni organi prema ekonomskim operaterima ponašaju jednako i nediskriminirajuće i djeluju na transparetan način“.
Mogu se jasno izdvojiti tri faze postupka javne nabavke i to:
Donošenje odluke o pokretanju i sprovođenju postupka,
Sprovođenje postupka od otvaranja ponuda do izbora najpovoljnijeg ponuđača,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET