Uloga istraživanja javnog mnjenja u predizbornim kampanjama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga istraživanja javnog mnjenja u predizbornim kampanjama". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA ZA PRIMIJENJENE I PRAVNE NAUKE
B A N J A L U K A
PREDMET: ODNOSI S JAVNOŠĆU
SEMINARSKI RAD
"ULOGA ISTRAŽIVANJA JAVNOG MNIJENJA U PREDIZBORNIM KAMPANJAMA "
Banja Luka, oktobar 2008.
S A D R Ž A J
Uvod ........................................................................................................ 3 Definisanje javnog mnijenja .................................................................... 4 Različiti aspekti uloge istraživanja javnog mnijenja ............................... 5 Utcaj istraživanja na građane ................................................................... 5 Uticaj istraživanja na političke partije ..................................................... 6 Istraživanje javnog mnijenja sa aspekta medija kao naručioca ............... 7 Istraživanje sa aspekta istraživačkih agencija ......................................... 7 Istraživanje sa aspekta nauke ................................................................... 8 Postavljanje metodoloških standarda istraživanja ................................... 9 Metode istraživanja javnog mnijenja ....................................................... 10 Zaključak ................................................................................................. 11 Literatura ................................................................................................. 13
UVOD
Tema seminarskog rada "Uloga istraživanja javnog mnjenja u predizbornim kampanjama" mogla bi se obraditi sa apekta dosadašnjih izbora, koji su, na našu sreću ili nesreću, do sada održavani svake dvije godine, a svi su izgledi da će se tako nastaviti i ubuduće.
Prilikom obrađivanja teme, definisaćemo osnovne pojmove, kao što su javnost i javno mnijenje, njihov međusobni odnos, koje su vrste javnosti i sl.
Osnovna pitanja koja se postavljaju prilikom obrađivanja ove teme su, kako rezultati istraživanja javnog mnijenja i njihovo objavljivanje utiču na građane, odnosno buduće glasače. Kada su u pitanju građani, nećemo ulaziti u pitanje kao što je da li ovako česti izbori kod nas doprinose izlaznosti građana na izbore ili povećavaju apstinenciju, nego ćemo se samo usmjeriti na to kako rezultati istraživanja mogu uticati na građane, uz pretpostavku da će izaći na izbore.
Sljedeće pitanje na koje treba odgovoriti je kako rezultati istraživanja javnog mnijenja utiču na političke partije, njihovo ponašanje nakon objavljivanja rezultata istraživanja i sl.
Pored građana i političkih partija, bitni faktori, kada su u pitanju istraživanja javnog mnjenja u predizbornim kampanjama, su i mediji, istraživačke agencije, kao i nauka, tako da ćemo i njima pokloniti dio pažnje.
Ukratko ćemo se osvrnuti i na pitanja kao što su postavljanje metodoloških standarda kojih bi se trebalo pridržavati prilikom istraživanja javnog mnijenja, kao i kakve metode se uglavnom koriste pri takvim istraživanjima.
Definisanje javnog mnijenja
U naučnoj i široj terminologiji političko značenje javnosti naslanja se na latinsku reč "publicus" (javan). Reč javno, dakle označava pojavni svet koji svako može čulima opaziti, ali se kao publicus može označiti i narodno, ono što je steklo široki publicitet.
U središtu javnosti u kojoj se građani nesmetano okupljaju i izražavju svoje stavove, obrazuje se javno mnijenje. Prema tome javno mnijenje je uži pojam od javnosti.
Pojam javno mnijenje u sebi sadrži upozorenje da se tiče javnih, a ne privatnih stvari .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET