Osnova međunarodnog markentinga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnova međunarodnog markentinga". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet u Prištini
Ekonomski fakultet
SEMINARSKI RAD IZ MEĐUNARODNOG MARKETINGA
TEMA: Osnova međunarodnog marketinga
Februar, 2012.
S A D R Ž A J
UVOD………………………………………………………….…………… ……..3
Teorijski okviri medjunarodnog marketinga…………………….4
2. Definisanje medjunarodnog marketinga i njegov odnos sa medjunarodnim poslovanjem……………………………...…………..6
3. Specificnost okruzenja kao determinanta MM dimenzije……...…7
4. Politicka dimenzija medjunarodnog okruzenja…………………....8
5. Pravna dimenzija medjunarodnog okruzenja………….…………..8
6. Socio-kulturna dimenzija medjunarodnog okruzenja……………..9
7. Fizicka distanca kao specificnost MM……………………………..11
12. Primena alternativnih formi internacionalizacije u medjunarodnoj matketing praksi……………………………………….12
ZAKLJUČAK…………………………………………………………….13
LITERATURA…………..……………………………………………….14
UVOD
Usled činjenice da međunarodna podjela rada danas postaje kičma daljeg ekonomskog razvoja svake zemlje, saznanja iz oblasti međunarodnog marketinga postaju nužnost u poslovanju svakog preduzeća na međunarodnom tržištu. Zaposleni u preduzeću moraju da ovladaju novim znanjima, da usvoje nove pristupe i metode upravljanja preduzećem. Sve veći broj poslova zahtjeva saradnju manjeg ili većeg broja domaćih, odnosno inostranih preduzeća. Na, primjer ako se proizvodnja jednog preduzeća obavlja u više zemalja, prvi problem koji se javlja je kako upravljati geografski razmještenim proizvodnim pogonima, kako obezbjediti potrebne resurse, plasirati gotove proizvode, obezbjediti postprodajne usluge i sprovesti druge portrebne aktivnosti.
Poslovati na međunarodnom tržištu danas je imperativ svake nacinalne ekonomije, a pogotovu naše koja strategijski mora da se uklapa u svjetsku podjelu rada i dokaže veliku umiešnost i znanje za nastup i uspješno održanje na svjetskom tržištu. Uspješno uključivanje u međunarodnu podjelu rada pretpostavlja izgrađivanje otvorenog sistema nacionalne ekonomije i osposobljenosti preduzeća za obavljanje poslovnih aktivnosti na međunarodnom tržištu robe, kapitala i tehnologije, znanja, ideja i informacija.
Teorijski okviri medjunarodnog marketinga
Medjunarodni marketing kao najmaladja naucna disciplina nastao je od marketinga  i medjunarodnog poslovanja. Teorije medjunarodne trgovine cine bazu razvoja medjunarodnog marketinaga i daju odgovor na pitanje zasto zemlje medjusobno trguju? Medjnarodna trgovina je deo medjunarodnog poslovanja. Medjunarodno poslovanje obuhvata sve poslovne aktivnosti i poduhvate, ostaverena sa dve ili vise ili unutar dve ili vise zemalja. Zemlje medjusobno trguju jer se razlikuju po fizi;ko geografskim, politickim, ekonomskim, pravnim, tehnoloskim i kulturnim obelezjima. Usled razlika u efikasnosti obavljanja pojedinih aktivnosti, zemlje trguju onim proizvodima i uslugama koje proizvode efikasnije od druge zemlje, a u razmeni dobijaju robe i uluge koje druga zemlja proizvodi efikasnije. Sa stanovista potrosaca roba i usluge iz drugih zemalja postaju znacajne za zivotni standard u savremenom svetu. Temelje razvoju teorije medjunarodne trgovine postavili su merkantilisti.
Smitova teorija apsolutnih prednosti bazira se na specijalizaciji koja zemlji daje aposlutnu prednost u odnosu na druge zemlje. Zemlje treba da prodaju u inostranstvu one proizvode za koje imaju prednost u proizvodnji, a u zamenu da dobije proizvode za koje nema apsolutnu prednost. Apsolutna prednost se ispoljava u najnizim troskovima radne snage. Ovo je bazicna teorija medjunarodne trgovine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET