Kompjutersko upravljanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kompjutersko upravljanje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1. Uvod
Moderna sredstva i metode bazirane na računarima i mikroelektronici omogućavaju stvaranje modernih mašina i postrojenja koja imaju velike mogućnosti za efikasno upravljanje proizvodnjom.
Treba posebno pomenuti sljedeće kompjuterske sisteme koji se u savremenim uslovima koriste u upravljanju proizvodnjom:
CAD (Computer-Aided Design) – sistemi za kompjutersko konstruisanje i projektovanje
CAM (Computer-Aided Manufacture) – sistemi za kompjutersko upravljanje proizvodnjom
CIM (Computer – Integrated Manufacture) – to su sistemi koji predstavljaju komjuterski integrisanu proizvodnju
Slika 1. Proizvodni proces
Svi se ovi sistemi koriste u različitim procesima i omogućavaju bržu i efikasniju proizvodnju.
2. Planiranje u tehnološkim postupcima
Planiranje se definiše kao kontinualan proces svjesnog i svrsishodnog odredjivanja i usmjeravanja budućih aktivnosti koje bi sistem trebalo da kontinualno realizuje da bi se u budućnosti našao u najboljem stanju i tako dostigao svoje ciljeve.
Plan predstavlja proizvod planiranja, dokument u kome su zapisane planske akcije koje karakterišu proces planiranja. Plan izražava jedno odredjeno buduće stanje, u tačno ograničenom i fiksiranom vremenskom presjeku. On bi trebao da bude fleksibilan, podložan stalnim promjenama koje diktira okruženje i koje se moraju neprekidno unositi da bi se dostiglo najbolje buduće stanje. Na taj način se preduzeće osigurava od krupnih promašaja koji mogu da ugroze njegov dalji opstanak.
Integralnost planiranja – ogleda se u neophodnosti da se planiranjem obuhvati cjelokupan sistem, sa svim podsistemima i elementima, vezama i odnosima koji ga čine.
2.1. Vrste planova
Planiranje se odvija kroz kontinualnu izradu, donošenje,analizu i korigovanje odgovarajućih planova. Preduzeća u procesu planiranja izradjuju svoje planove i to:
na osnovu detaljne analize prethodnog stanja i analize dosadašnjeg poslovanja
na osnovu ocjene postojećeg stanja, tj trenutnih mogućbnosti
na osnovu ekstrapoliranih prošlih stanja, izvedenih iz prethodne analize
na osnovu faktora iz okruženja i predvidjenih opštih budućih stanja i sopstvenih mogućnosti u budućnosti
3. Proces i principi organizovanja u tehnološkim postupcima
Proces organizovanja obuhvata definisanje i formiranje takve organizacije preduzeća koja omogućava realizaciju planiranih ciljeva i zadataka postavljenih u okviru faze planiranja.
Organizovanje znači definisanje i uspostavljanje optimalne kombinacije ljudskih i fizičkih resursa, koja će omogućiti efikasno funkcionisanje preduzeća ili druge organizacije. To je proces formiranja organizacione strukture preduzeća, što podrazumjeva podjelu rada, grupisanje i povezivanje pojedinih vrsta poslova, delegiranje ovlaštenja i odgovornosti u obavljanju poslova i projektovanje kompletne strukture povezivanja svih potrebnih resursa u skladnu i funkcionalnu cjelinu.
Organizovanje omogućava da se definišu i stave u funkciju svi potrebni resursi i da se, na taj način, obezbedi efikasna realizacija svih planiranih ciljeva, zadataka i poduhvata. Integracija predstavlja povezivanje i spajanje pojedinih djelova ili cjelokupnih organizacija radi ostvarenja boljih poslovnih rezultata.
Ona može biti:
- horizontalna ( ako se povezuju organizacije iz istih oblasti proizvodnje, npr. Iz konfekcije )
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET