Pneumatske kočnice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pneumatske kočnice". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE U MOSTARU
FILOZOFSKI FAKULTET
Informacijske znanosti
PNEUMATSKE KOČNICE
Seminarski rad
Mostar, 2012
Sadržaj
Uvod 2
1. Kočnice (podjela) 4
1.1. Kočioni mehanizam (kočnica) 4
1.2. Sigurnost kočenja 5
2. Osnovna podjela kočnica 6
2.1. Probemi kod kočnica 6
2.2 Uređaji koji reguliraju raspodjelu kočionih sila 7
3. GUME I KOČENJE 8
3.1. Kočnice na željezničkim vozilima: 8
4.DISK I BUBANJ (DOBOŠ) KOČNICA 9
4.1 Disk kočnice 9
4.2 Bubanj kočnice 10
5. PNEUMATSKE KOČNICE 11
5.1. Pneumatika općenito 11
5.2. Dijelovi pneumatskih kočnica: 13
5.3 Zračni (pneumatski) sustav 13
5.4. Dijelovi pneumatskog sustava: 14
ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
Uvod
Ovaj seminarski rad se bavi kočenjem motora i govori nešt o više o pneumatskim kočnicama. Kočenje motora, ili bilo kojeg pogonskog stroja (turbostrojevi, elektromotori..), spada u tehniku mjerenja. Ovim se mjerenjem u prvom redu određuje snaga stroja. Međutim, kako je motor s unutrašnjim izgaranjem vrlo kompleksan toplinski stroj, za definiranje njegovih karakteristika potrebno je izvršiti znatno više tehničkih mjerenja. Tako se, osim sile kočenja i brzine vrtnje motora mjere razni tlakovi, temperature, vrijeme potrošnje pogonskih sredstava (gorivo, ulje za podmazivanje), vibracije i sastav ispušnih plinova.
Na temelju ovih mjerenja preračunavaju se veličine koje će jednoznačno služiti u definiranju karakteristika motora. Za sva ova mjerenja potrebna je kočnica, koja kočenjem dovodi motor u slično stanje opterećenja kao u eksploataciji.
1. Kočnice (podjela)
U ovom dijelu reći ćemo nešto više o kočnicama općenito, njihovu osnovnu podjelu i karakteristike. Saznat ćemo većinu stvari koje nam do sada nisu bile poznate.
Razvijen je čitav niz kočnica koje se mogu podijeliti na:
• mehaničke kočnice
• hidrauličke kočnice
• električne kočnice
• pneumatske kočnice
1.1. Kočioni mehanizam (kočnica)
Postoji više načina ostvarenja kočionog momenta, i to:
• mehaničkim trenjem, unutrašnjim trenjem u tečnosti
• elektrodinamičkom indukcijom i stvaranjem otpora zraka.
Kod motornih vozila se najčešće kočioni moment ostvaruje mehaničkim trenjem. Na teškim teretnim vozilima i autobusima primjenu nalaze, tzv. motorne kočnice koje pri aktiviranju zatvaraju ispušnu cijev, istovremeno uzimaju gorivo i motor SUI tad radi kao kompresor (stvaranjem otpora zraka), i kočnice koje rade na principu elektrodinamičke indukcije, a koje se obično postavljaju na jedno od kardanskih vratila transmisije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET