Vratilo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vratilo". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj :
Uvod 3
Podela vratila 3
Kardansko vratilo 5
Konstrukcija i rad krstastog zgloba 6
Savitljiva vratila 6
Kolenasta vratila 7
Pogonska vratila 8
Automobilska pogonska vratila 8
Pogonsko vratilo za motore 10
Brodska pogonska vratila 10
Pogonska vratila za lokomotive 11
Materijali za izradu vratila 11
Napadna opterećenja vratila 12
Proračun vratila po kriterijumu čvrstoće 14
Radni naponi 14
Kritični naponi 15
Dozvoljeni napon 15
Provera stepena sigurnosti vratila 16
Proračun prečnika vratila 17
Literatura 17
Uvod
Vratila su nosači obrtnih mašinskih delova kao što su: zupčanici, kaišnici, lančanici, frikcioni točkovi, spojnice i dr. Vratila se najčešće obrću, a retko osciluju. Omogućavaju obrtanje delova koji se nalaze na njima, spajanje u funkcionalnu celinu i prenošenje opterećenja. Za razliku od osovina, vratila, pored uzdužnih i poprečnih sila, prenose i snagu, odnosno obrtni moment, pa su izložena složenom naprezanju.
Podela vratila
Osnovna podela vratila je izvršena prema položaju geometrijske ose na prava, slika 1 , i kolenasta, slika 2.
Kod pravih vratila geometrijska osa vratila je prava linija. To su vratila rotacionih motora ( gasni, hidraulični, parni motori), radna vratila na radnim mašinama (alatne mašine, pumpe, kompresori) i transmisiona vratila ( prenosna posredna vratila).
Slika 1.- Primeri pravih vratila
Osnovni oblik pravih vratila je: cilindrični oblik sa promenljivim presekom po dužini – stepenast oblik. Izuztno je poprečni presek konstantan po celuj dužini vratila, to su takozvana glatka vratila. Kod nekih vratila delovi mogu biti izrađeni izjedna sa vratilom, na primer, vratilo izrađeno zajedno sa zupčanicima.
Vratila mogu biti puna ili sa centričnim uzdužnim otvorom – šuplja vratila.
Slika 2 – Vrste pravih vratila, a)stepenasto, b)glatko, c)izjedna sa zupčanikom
Kod klipnih motora (parnih,gasnih i benzinskih) koriste se kolenasta vratila. Kolenasta vratila imaju isprekidanu – izlomljenu geometrijsku osu.
Slika 3 – Kolenasto vratilo
Za prenos snage imeđu pokretnih pogonskih i radnih agregata upotrebljavaju se savitljiva vratila. Sastoje se od jedne ili više žica uvijenih u vidu cilindričnih zavojnih opruga čiji se zavojci dodiruju. Savitljiva vratila se primenjuju, na primer, kod brušenja pokretnim tocilom, za bušenje, u zubotenici, čišćenje kotlovskih cevi i dr.
Slika 4 – Savitljivo vratilo (1-namotana žica, 2-čelična traka, 3-zaštitni omotač)
Za prenos velikih obrtnih momenata primenjuju se kardanska vratila. Kardanska vratila mogu biti izvedena kao teleskopska. Primenjuju se kod transportnih sredstava, na primer, kod teretnih i šinskih vozila. Međuvratilo može biti i veće dužine kada ima mogućnost prigušenja vibracija.
Slika 5 – Kardansko vratilo
Kardansko vratilo
Pri takozvanom klasičnom pogonu automobila (motor napred pokreće točkove na zadnjoj osovini), snagu motora sa menjača na diferencijal prenosi kardansko vratilo, izrađeno od cevi od posebnih materijala koje mogu preneti svu snagu motora, a da se ne uvijaju. Prednji kraj kardanskog vratila spojen je sa menjačem, koji je pričvršćen na šasiju ili karoseriju vozila, a drugi kraj je spojen sa diferencijalom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET