Prostih brojeva ima beskonačno mnogo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prostih brojeva ima beskonačno mnogo". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVERZITET U NOVOM SADU
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET
DEPARTMAN ZA
MATEMATIKU I INFORMATIKU
Prostih brojeva ima beskonačno mnogo
-Seminarski rad A-
Novi Sad, 2010.godina.
Predgovor
Svi brojevi se dele na proste i složene. Složeni brojevi nastaju od prostih, a sta je sa prostim bojevima? Koliko ima prostih brojeva? To je tema kojom će se baviti moj rad. A jedan od istaknutih Grčkih matematičara, koji je izučavao teoriju brojeva, je i Euklid.
Euklid
Euklid, rođen oko 300 godina pre Hrista, takođe poznat kao Euklid iz Aleksandrije, bio je grčki matematičar a o njemu se često govori kao o "ocu geometrije". Njegova knjiga Elementi najuspešniji je udzbenik i jedan od najuticajnijih radova u istoriji matematike, koja je služila kao glavni udžbenik za podučavanje matematike od vremena objavljivanja do kraja 19. veka i početka 20. veka.
Euklid je takođe pisao dela o perspektivi, konusnim presecima, sferičnoj geometriji, teoriji brojeva. Euklid je anglikanizovana verzija grčkog imena i znači "dobra slava".
Elementi
Iako mnogi od rezultata u Elementima potiču od ranijih matematičara, jedno od Euklidovih dostignuća bilo je što ih je predstavio u jednom, logički koherentnom okviru, učinivši ih lakim za upotrebu i pozivanje na njih, uključujući sistem strogih matematičkih dokaza koji su ostali osnova matematike 23 veka kasnije.
Pored Elemenata, najmanje još 5 Euklidovih dela preživela su do današnjih dana. Ona slede istu logičku strukturu kao Elementi, sa definicijama i ostalim pretpostavkama.
Sadržaj
1. Uvod 3.
2. Euklidov dokaz 3.
2.1 Kummerov dokaz 4.
2.2 Stieltjesov dokaz 4.
3. Goldbach 5.
3.1 Schornov dokaz 5.
4. Eulerov dokaz 5.
5. Thuev dokaz 6.
6. Tri zaboravljena dokaza 7.
6.1 Perrotov dokaz 7.
6.2 Auricov dokaz 8.
6.3 Metrodov dokaz 8.
7. Literatura 10.
Uvod
Odgovor na pitanje koliko ima prostih brojeva dat je fundamentalno teoremom.
POSTOJI BESKONAČNO MNOGO PROSTIH BROJEVA.
Daću nekoliko dokaza ove teoreme (plus tri varijante) čuvenih, ali takođe zaboravljenih matematičara. Neki dokazi, nagoveštavaju interesantne razrade, drugi dokazi su samo pametni ili radoznali. Naravno, postoji i više (ali ne baš beskonačno mnogo) dokaza postojanja beskonačno mnogo prostih brojeva.
I EUKLIDOV DOKAZ
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET