Punkcije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Punkcije". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

POLJOPRIVREDNA I MEDICINSKA ŠKOLA
BIJELJINA
MATURSKI RAD
TEMA: PUNKCIJE
Bijeljina, mart 2013. godine
SADRŽAJ
UVOD
U ovom radu govorićemo uopšteno o punkcijama i upotrebi te intervencije. Za sami početak moramo da znamo koja je to intervencija punkcija. Punkcija predstavlja intervenciju koja se sastoji od ubadanja šuplje igle, trokara ili noža u šupljinu ispunjenu tečnošću, da bi se ista ispustila. Punkcije mogu da budu eksplorativne kojima je cilj dijagnostika, a druge su evakuatorne koje se vrše u svrhu liječenja tj. ubrizgavanja odredjenog medikamenta. U radu govorićemo o punkcijama, njihovoj višestrukoj upotrebi.
Struktura rada biće sledeća, u prvom dijelu rada govoriće se uopšteno o punkcijama, i godini pronalaska ove metode, zatim dalje u radu govorićemo o višestrukoj namjeni funkcija, i podijeli funkcija po načinu upotrebe i u trećem radu fokusiraćemo sa neke odredjene i najučestalije punkcije, koje se najčešće koriste u praksi.
1. PUNKCIJA
1.1. Definicija punkcije
Po medicinskom leksikonu (1956) punkcija predstavlja ubod šupljom iglom u tjelesne šupljine ili organe u svrhu dobijanja materijala npr. gnoja tkiva, to je takozvna probna punkcij. Medju najčešće probne punkcije spada, lunbalna punkcija o kojoj će kasnije biti više riječi. Po medicinskom leksikonu punkcije se mogu koristiti i za ubrizgavanje lijekova u šupljine ili u svrhu anestezije.
Medicinska enciklopedija (1989) o punkcijama govori kao o intervencijama koje se sastoje od ubadanja šuplje igle, trokara ili noža u šupljinu ispunjenu tečnošću, da se ova ispustila. Punkcije po enciklopediji mogu da budu za dijagnostiku a i naravno da budu u svrhu liječenja.
(slika 1: Punkcija) (slika 2: Šuplja igla)
1.2. Punkcije tankom iglom
Punkcija tankom iglom uvedena je u kliničku praksu 1948. godine, Posle niza godina zanemarivanja danas je prihvaćena kao prvi postupak u laboratorijskom ispitivanju tiroidnog nodusa. Tankom iglom se pod kontrolom oka ili ultrazvuka ubode opipljiva promena na žlezdi i aspiracijom se dobija materijal za pravljenje razmaza. Obično se koristi špric od 10 ml i igla za potkožne injekcije. Koža se pažljivo očisti i dezinfikuje kako bi se izbegla mogućnost infekcije. Broj punkcija zavisi od veličine promena ali se obično uradi po jedna punkcija za 1 cm veličine promene Po pravilu se bira mesto najveće sumnje a to je najtvrđi deo promene. Postupak je bezbedan, minimalno traumatičan i vrlo malo bolan. Time se dobijaju izvanredno važni podaci o mogućem malignitetu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET