Realizacija zdravstveno promotivne akcije - Činioci rizika i ponašanja u skladu sa zdravljem | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Realizacija zdravstveno promotivne akcije - Činioci rizika i ponašanja u skladu sa zdravljem". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


САДРЖАЈ
1. УВОД 2
2. ПРИМАРНОЈ ЗДРАВСТВЕНОЈ ЗАШТИТИ 3
3. НЕГА У ПРИМАРНОЈ ЗДРАВСТВЕНОЈ ЗАШТИТИ 5
4. ЗДРАВСТВЕНА НЕГА У ЗДРАВСТВЕНОЈ ЗАШТИТИ ПОРОДИЦЕ 6
5. ФИНАНСИРАЊЕ ЗДРАВСТВЕНО-ПРОМОТИВНИХ АКЦИЈА 7
6. ФАКТОРИ РИЗИКА 7
7. ОРГАНИЗАЦИЈА ПРОМОЦИЈЕ ЗДРАВЉА 8
8. РЕАЛИЗАЦИЈА ЗДРАВСТВЕНО ПРОМОТИВНИХ АКТИВНОСТИ 9
9. ЗАКЉУЧАК 10
10. ЛИТЕРАТУРА 11
1. УВОД
Примарна здравствена заштита се реализује, пре свега, кроз промоцију здравља, примарну превенцију и стално унапређење и очување здравља грађана, а инструментализује кроз тимски, итердисциплинарни и мултисекторски рад, као и све друге облике партнерства. Из тих разлога, развој примарне здравствене заштите зависи и од других сегмената друштва поред здравства (просвете, социјалне заштите, екологије, економије, итд.) и друштвених активности (образовања, развоја привреде, економије, менаџмента, итд.) који директно или индиректно доприносе здрављу становништва и реализацији националних стратешких циљева повезаних са здрављем.
Постоје докази и сагласност о томе да јак систем примарне здравствене заштите једне земље осигурава боље здравствене исходе за становништво и правичнију расподелу здравствених услуга. Делотворна примарна здравствена заштита је основа одрживог и доступног система здравствене заштите, јер рационализује рад и здравствену потрошњу у оквиру овог великог државног система.
У домену државне одговорности за здравље становништва Републике Србије, веома важну улогу имају установе примарне здравствене заштите – домови здравља који треба да буду окосница тимског и мултисекторског рада у овој области. У зависности од потреба и захтева за различитим видовима здравствене заштите, на економичан начин који одговара реалности и квалитету заснованом на доказима, услуге у примарне здравствене заштите су фокусиране не само на појединца, већ и на целокупну популацију, решавајући здравствене проблеме становништва на локалном нивоу, али дајући и несумњив допринос здрављу целокупне заједнице.
2. ПРИМАРНОЈ ЗДРАВСТВЕНОЈ ЗАШТИТИ
За успешно спровођење примарне здравствене заштите неопходна је међусекторска сарадња. Наиме, није довољно ангажовање само здравственог сектора већ је потребно заједничко деловање читавог друштва како би се постигао оптиални ниво здравља у породици. Стартегија примарне здравствене заштите захтева:
оспособљавање свих здравствених радника ѕа нову улогу у примарној здравственој заштити,
мотивисање и информисање носиоца здравствене заштите о начину укључивања у споровђење порграма здравља,
мотивисање и информисање грађана о активном учешћу у здравственој заштити,
јано дефинисање интердисциплинарних и интесекторских функција,
истарживање здравственог стања грађана,
ставрање могућноси отвореног дијалога између корисника здравствене заштите и оних који одлучују о начину спровођења зачтите
оспособљавање појединаца, породице и група да идентификују своје потребе и учествују у посатављању приоритета њихових задововољавања,
преусмеравање ресусрса са нивоа секундарне и терцијарне здравствене заштите на ниво примарне здравствене заштите.
Под примарном ѕдравственом заштитом подразумевамо и делатнности везане за промоцију здравља и спровођење јавног здравља. Ове делатности обухватају: доношење и спровођење здравствено промотивних програма у сарадњи државних органа, органа аутономне покрајне, орагна јединица локалне самоуправе, здравствене службе и грађана, а на основу анализе ризика и здравствених потреба становништва, и васпитање за здравље-орагнизованом реализацијом програма пормоција здравља укључујући и националани компаније у џиљу усвајања знања, ставова и вештина појединаца, групе или заједнице у вези са здравим стиловима живота и смањењем фактора ризика за обољевањеод заразних и незаразних болести.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET