Ronilačka bolest i prevencija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ronilačka bolest i prevencija". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Ekologija i javno zdravlje
Ronilačka bolest i prevencija
Sadržaj :
Dekompresiona bolest......................................................str.3
Podela..............................................................................str.3
Istorijat………………………………………………..str.6
Fiziologija………………………………………………str.7
Predispozicija…………………………..……………….str.8
Terapija………………………………………………….str.8
Literatura …………………………………………….….str.10
Dekompresiona bolest
Dekompresiona bolest (DB) ili aeroembolizam ili disbarizam je oboljenje koje nastaje posle nagle dekompresije (promene pritiska gasova) u kesonima, ronjenju, avijaciji i astronautici. Osnovni uzročnik bolesti su gasni mehurići azota koji iz rastvorljivog stanja u krvi i tkivima prelaze u gasne mehuriće i pri tome se nagomilavaju u telesnim tečnostima i tkivima. Dekompresiona povreda se može javiti kao rezultat dekompresije od velikih dubina mora do visina svemira.
U zavisnosti od toga gde je došlo do nakupljanja mehurića, zavisi i u kojim tkivima i organima će doći do poremećaja. Ti poremećaji mogu preći u bolest ukoliko se ne preduzmu adekvatne mere. Postoje dokazi da neotkriveni, zanemareni ili asimptomatski dekompresioni poremećaji mogu dovesti i do nepovratnog organskog i funkcionalnog oštećenja organizma .
Podela
Unutrašnjost kesona u kome je prvo otkrivena ova bolest kod kesonskih radnika i po njemu dobila naziv kesonska bolest
Dekompresioni poremećaj ili disbarizam je skup medicinskih indikacija koje proizilaze iz promene ambijentalnog pritiska. Različite aktivnosti čoveka povezane su sa promenama pritiska sredine u kojoj obavlja radne aktivnosti i povremeno boravi. Ronjenje je najčešće citirani primer, ali promene pritiska utiču i na ljude koji rade u hermetičkim okruženjima (npr. kesonski radnici, bolesnici u toku hiperbarične oksigenoterapije, ronioci, piloti i padobranci u toku fiziološke trenaže u hipo i hiperbaričnim barokomorama), ali i ljudi koji borave na različitim visinama (putnici aviona, piloti, kosmonauti, padobranci). Kako je ovaj poremećaj prvo otkriven kod kesonskih radnika on dobija naziv kesonska bolest, koji se zadržao dugo u medicinskoj terminologiji, da bi označio sve barotraumatske poremećaje, što je pogrešno.
Međunarodna klasifikacija bolesti (MKB) ICD-10, barotraumatske poremećaje razvrstava na sledeći način:
T 70 — Dejstva povišenog pritiska vazduha i vode.
T 70.0 — Barotrauma uva.
T 70.1 — Barotrauma sinusa.
T 70.3 — Kesonska bolest.
T 70.4 — Dejstva visokog pritiska u tečnostima.
T 70.8 — Druga dejstva povišenog pritiska vazduha i vode.
Str.3
T 79.0 — Vazdušna embolija uzrokovana povredom.
T 79.7 — Potkožni emfizem uzrokovan povredom.
M 90.3 — Izumiranje kosti uzrokovano kesonskom bolešću, Osteoradionecrosis in morbo
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET