Skeletni mišići | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Skeletni mišići". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka zdravstvena škola strukovnih studija u Beogradu
Tema : Skeletni mišići
Predmet: Fiziologija
Uvod
Mišić (musculus)
Mišić je organ sposoban da se kontrahuje i omogućava pokrete u zglobovima i nekim unutrašnjim i spoljnim organima. Mišić je pokretač tela. Mišići su najbolji primer prilagođavanja tkiva u funkciji. Tako mišićne ćelije srca imaju mnogo više mitohondrija (rezervoara energije) nego drugi veliki mišići koji ne rade stalno. Najveći deo mišićne ćelije građen je od uporednih vlakana miofibrila . Jedina funkcija mišića je kontrakcija koja se omogućava prelazom hemijske energije u mišićnim ćelijama u kinetičku. Na svakom mišiću razlikuje se mesnati i tetivni deo. Mesnati ili crveni deo koji se pri kontrakciji skraćuje i zadebljava, naziva se trbuh mišića (venter) . Tetivni deo, tetiva (tendo) je beličasta, žilava i otporna. Ona se nalazi na krajevima mišića i predstavlja njegov pasivni deo koji prenosi snagu kontrakcije na skelet.
U sastav mišića ulaze poprečno prugasta mišićna vlakna, vezivno tkivo, krvni sudovi i živci. Mišićna vlakna koja su obavijena mrežastim i retkim kolagenim vlaknima vezivnog tkiva, udružuju se i obrazuju mišićne snopiće . Mišićni snopići su obavijeni i spojeni rastresitim vezivnim tkivom u manje ili veće mišićne snopove. Rastresito vezivno tkivo, koje obavija i spaja mišićna vlakna, mišićne snopiće i snopove, predstavlja unutrašnji perimizijum mišića (perimisium internum) . Trbuh mišića obavija spoljni perimizijum (perimisium externum), omotač od rastresitog vezivnog tkiva, koje ga odvaja od okolnih mišića u posebnu anatomsku i funkcionalnu jedinicu.
- FUNKCIJA MIŠIĆA -
Grče se i opuštaju pod regulacijom nervnog sistema. Sposobni su da duže vreme održe stanje kontrakcije u svakom stepenu. Mogućnost rada je proporcionalna veličini mišića, ako napor nije veliki, mišić može dugo bez zamora obavljati funkciju. Mišić izložen velikom naporu hipertrofira, a pri smanjenoj funkciji hipotrofira. Normalan rad mišićnog sistema povoljno deluje na druge funkcije u organizmu. Mišićna sila ima svoj intenzitet, pravac i smer. Mišići obezbeđuju proste i složene pokrete delova tela u više pravaca što omogućavaju mišići sa zajedničkim i suprotnim dejstvom (sinergisti i antagonisti).
Pokreti koje omogućavaju mišići su:
- Fleksija (savijanje u zglobu)
- Ekstenzija (ispružanje u zglobu)
- Abdukcija (odmicanje)
- Adukcija (primicanje)
- Spoljašnja rotacija (uvrtanje prema spolja)
- Unutrašnja rotacija (uvrtanje prema unutra)
- Pronacija (okretanje šake prema dole ili nazad)
- Supinacija (okretanje šake prema napred)
- Tonus (mišići čuvaju oblik tela jer su u stalnom tonusu)
Mišići često nose naziv prema funkciji, lokalizaciji i obliku (fleksor, brahijalis, triceps)..
Srčani mišić se, mada histološki pripada poprečno-prugastim mišićima, po mnogim svojim karakteristikama razlikuje i od skeletnog i od glatkog mišića.
Skeletni mišići
Organizacija skeletnog mišića od makroskopskog do molekulskog nivoa. Područje između dva ‚‚Z‚‚ diska naziva se sarkomera i predstavlja osnovnu funkcionalnu jedinicu. Skeletni mišići svojom kontrakcijom omogućuju stav tela i pokretljivost organizma u prostoru. Sastavljeni su od višejedarnih poprečno-prugastih mišićnih ćelija (vlakana), debelih između 10 i 100 µm i dugih nekoliko centimetara. Nekoliko skeletnih mišićnih vlakana, obično oko dvadesetak, su vezivnim tkivom koje čini perimiozin grupisana u fascikuluse. Svako mišićno vlakno je obavijeno endomizionom koji se produžuje od perimiozina. Ćelijska membrana skeletnog mišića naziva se sarkolema, i čvrsto je povezana za endomiozin i perimiozin. Ove veze između sarkoleme i struktura vezivnog tkiva kojima je ona okružena omogućuju da se sila koja se proizvede mišićnom kontrakcijom efikasno prenese na tetive.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET