Zdravstvena nega pacijenta sa centralnim venskim kateterom | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zdravstvena nega pacijenta sa centralnim venskim kateterom". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka medicinska škola strukovnih studija
SEMINARSKI RAD
ZDRAVSTVENA NEGA PACIJENTA SA CENTRALNIM VENSKIM KATETEROM
METODOLOGIJA ISTRAŽIVANJA U SESTRINSTVU
Beograd, jun 2011. godina
S A D R Ž A J
1. Uvod ....................................................................................................................... 1 2. Uloga medicinske sestre u postavljanju centralnog venskog katetera ................... 2 2.1. Uloga centralnih venskih katetera ................................................................. 2 2.2. Upotreba centralnih venskih katetera za intravenoznu terapiju .................... 3 2.3. Plasiranje intravaskularne opreme ................................................................. 3 2.4. Postavljanje venskog katetera pacijentima na hemodijalizi .......................... 3 2.5. Asistiranje medicinske sestre pri kateterizaciji centralne vene...................... 4 2.5.1. Postupak medicinske sestre pri kateterizaciji ..................................... 4 2.5.1.1. Centralni venski pritisak .......................................................... 5 2.6. Sprečavanje infekcije .................................................................................... 6 2.6.1. Putevi infekcije ................................................................................... 6 2.6.2. Prevencija infekcija intravaskularnim kateterima ............................... 7 2.7. Protokoli nege ................................................................................................ 8 2.8. Unapređenje kvaliteta programa kroz edukaciju medicinskih sestara .......... 9 3. Zaključak ................................................................................................................ 10 4. Predlog mera ........................................................................................................... 11 Literatura ..................................................................................................................... 12
1. UVOD
Medicinska sestra treba da poseduje znanja i veštine vezane za negu kod centralnih venskih katetera. Osim toga, mora da zna da prepozna znake i simptome za potencijalne i aktuelne komplikacije i da ih savesno dokumentuje u evidenciju pacijenta.
Medicinska sestra treba da obuči pacijenta da se obrati za pomoć bilo kog znaka ili simptoma koji može ukazati na neka odstupanja ili moguće komplikacije.
Centralni venski kateter koristi tanku fleksibilnu cev koja se postavlja u veliku venu (obično vrata). Centralni venski kateter se preporučuje ako dijaliza mora odmah da počne, a pacijent nema funkcionalnu AV fistulu ili graft. Ovaj tip pristupa se obično koristi samo privremeno.
U nekim slučajevima mogu da postoje problemi sa održavanjem AV fistule ili grafta, pa je centralni venski kateter stalni pristup.
Kateteri imaju najveći rizik od infekcije i najlošiju funkciju u poređenju sa drugim tipovima pristupa i treba ih koristiti samo ako primarna fistula ili sintetički graft ne mogu da se održe.
Ključne reči: kateterizacija, komplikacije, infekcija, prevencija
2. ULOGA MEDICINSKE SESTRE U POSTAVLJANJU CENTRALNOG VENSKOG KATETERA
Centralni venski kateter predstavlja biokompatibilnu napravu za pristup vaskularnom sistemu. Ugrađuju se u centralnu venu bolesnika i služe za sprovođenje intravenske terapije kao i uzimanje uzoraka krvi za laboratorijske analize.(1)
Centralna vena je blizu centra cirkulacije - srca. Pristup centralnoj veni je potreban za praćenje centralnog venskog pritiska.(2)
2.1. Uloga centralnih venskih katetera
Centralni venski kateter od posebne je važnosti za dugotrajno lečenje. Za razliku od perifernog, centralni venski pristup podrazumeva postavljanje katetera u veliku venu, najčešće na vratu ili u prsištu. Vrh tako postavljenog katetera nalazi se u desnoj pretkomori srca.
Ovakav pristup omogućuje često uzimanje uzoraka krvi za dijagnostičke pretrage, kao i primenu citostatika, krvnih preparata, velikih količina tečnosti, hranjivih stvari, antibiotika i drugih lekova. Svi navedeni postupci izvode se bez traumatiziranja pacijenta ponovnim "pikanjem".
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET