Zdravstveno osiguranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zdravstveno osiguranje". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
NOVI SAD
SEMINARSKI RAD
ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
Grujić Sanja
Novi Sad, 2011.
Sadržaj:
Uvod.................................................................................................................................1
1. Zdravstveno osiguranje.................................................................................................2
2. Modeli zdravstvenog osiguranja...................................................................................2
3. Model nacionalne zdravstvene službe..........................................................................3
4. Obavezno zdravstveno osiguranje ( Bizmarkov model)..............................................4
4.1 Moralni hazard..............................................................................................5
5. Privatno dobrovoljno zdravstveno osiguranje..............................................................5
5.1 Disekonomija malog obima...........................................................................6
5.2 Nepovoljna selekcija......................................................................................6
6. Finasiranje zdravstvenog osiguranja u svetu................................................................6
6.1 Javni izvori-budžet.........................................................................................7
6.2 Javni izvori - fondovi obaveznog zdravstvenog osiguranja...........................7
6.3 Privatno osiguranje i lično plaćanje................................................................8
Zaključak...........................................................................................................................9
Literatura
Uvod
U drugoj polovini devetnaestog veka radnički pokret za socijalna prava dovodi do pojave prvih početaka zdravstvenog osiguranja. U to doba su uslovi rada i života bili teški, a bolesti i povrede česti. Radnici i njihove porodice su za vreme lečenja bili materijalno ugroženi, jer nisu dobijali nadnice u vreme odsutvovanja s posla, a imali su povećane rashode ukoliko su koristili usluge lekara ili kupovali lekove. U traganju za rešenjem, kako bi ugroženi pojedinci mogli da prežive, pojavila se je najpre individualna štednja u javnim štednim blagajnama. Međutim, ovaj sistem se zbog mnogih nedostatka nije održao. Kasnije su po zakonu poslodavci postali odgovorni za izdržavanje radnika u vreme njegove nesposobnosti za posao usled bolesti ili povrede. Tu svoju odgovornost za neke od rizika poslodavci su osigurali u osiguravajućim društvima. Ovakvo delimično osiguranje takođe nije bilo efikasno i u traženju novih rešenja Nemačka 1883. godine donosi zakon o zdravstvenom osiguranju radnika u slučaju bolesti koji predstavlja začetak zdravstvenog osiguranja u formi koja je prisutna i danas.                       Predmet i cilj istraživanja je da pokaže da postoji nekoliko karakterističnih modela sistema zdravstvenog osiguranja. Iako se u teoriji svojim karakteristikama izdvajaju kao posebni modeli u svakodnevnoj životnoj praksi čistih modela sistema zdravstvenog osiguranja nema. Uglavnom je reč o kombinaciji različitih sistema sa prevagom karakteristika pojedinog modela.  
Ideja zdravstvenog osiguranja, najpre se javlja u Evropi, sa ciljem da se umanji finansijski rizik i neosiguranost ljudi u nepredvidjenim situacijma, što vodi gubitku dohotka, efikasnosti ili života. Medjutim, koji procenat stanovništva će biti obuhvaćen ovim vidom osiguranja, kao i suma novca koja se dobija iz prihoda, radi finansiranja osiguranja, uglavnom zavisi od toga koliko je država spremna da izdvoji.
U našem slučaju,svake godine se sve manje i manje izdvaja za zdravstveno osiguranje i, slobodno može moreći, država iznalazi svakakve načine ne bi li, na neki način, ograničila zdravstveno osiguranje, bilo u vidu usluga ili raznih nadoknada.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET