Zdravstveno - vaspitni rad u prevenciji narkomanije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zdravstveno - vaspitni rad u prevenciji narkomanije". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Zdravstveno - vaspitni rad u prevenciji narkomanije
Narkomanija je bilo psihička, bilo fizička zavisnost, i to kako od narkotičkih, tako i od nenarkotičkih droga. Ona je intenzivna potreba za drogom nastala njenim dužim i stalnim uzimanjem.Narkomanija predstavlja abnormalno stanje hronične intoksidacije koje se ubraja u društveno devijantno ponašanje, a prouzrokovano je neodoljivom potrebom osobe za konzumiranjem neke droge, kao i njenom dužom zloupotrebom.
Narkomanija je posebno kod savremene mlade generacije, veoma rasprostranjena i vrlo opasna pojava koja podmuklo, od prvobitnog zadovoljstva, euforije i smirenja relativno brzo dovodi do stanja zavisnosti, a zatim i do trajnog a kasnije nepopravljivog oštećenja organizma, kao i do psihičkog i moralnog propadanja narkomana.
Izbor droge ne zavisi samo od njenih farmakoloških svojstava. Kultura i duh vremena, takođe određuju izbore pojedinaca. U nekim zemljama Dalekog i Bliskog Istoka, kao i u nekim Afričkim plemenima droga se tradicionalno upotrebljavala,posebno u toku religioznih svetkovina, da bi se postiglo stanje izmenjene svesti za koje se verovalo da približava ljude božanstvima.Droga je od davnina bila deo rituala u Afričkim plemenima, najčešće su za to korišćeni opijati(heroin, hašiš).
Droga je uvezena u Evropu zajedno sa „Hipi“ – pokretom, od tada počinje njena sve veća i nekontrolisana upotreba. Zbog širenja broja korisnika droge, sve više raste broj narkomana, ali, njihove sudbine nisu samo njihove jer narkomanija predstavlja problem porodice, društva i civilizacije. Danas bolesti zavisnosti, narkomanija pre svega, ima pandemijski karakter kako u svetu tako i kod nas. Upotreba narkotičkih sredstava je najviše zastupljena među adolescentima.
Adolescencija predstavlja period najbržih i najvećih promena u čovekovom životu. Adolescent je svestan tih velikih i važnih promena i snažno emocionalno reaguje na njih.Pritisak grupe na adolescenta može da bude prilično snažan. Do skora „dobro dete“ adolescent prihvata moralna i druga shvatanja svojih vršnjaka. Period adolescencije se naziva burnim periodom. Ali ovaj period ponekad nije buran i dramatičan samo za adolescenta već i za njegove roditelje. Adolescent želi da se otrgne od roditeljske kontrole jer smatra da je dovoljno porastao da bude slobodan i samostalan. S druge strane, on „slobodno robuje“ zahtevima grupe. Roditelji se posebno boje lošeg društva, delikvencije, alkoholizma, droge a danas i side.
Sa druge strane nepovoljne socio – ekonomske prilike u zemlji u mnogome utiču na zahlađivanje odnosa između roditelja i dece. Roditelji, u večnoj trci da porodici osiguraju „normalan“ život, mogu se naći u situaciji da ne reaguju na vreme. Ponekad se i roditelji koji misle da rade „najbolje“ za svoje dete nađu pred zidom i užasnuti od pomisli da se njihovo dete kocka sa budućnošću i životom.
Roditelji, po pravilu kasno primete da im je dete zavisnik od droge. Osim što su zauzeti i preokupirani borbom za osiguranje egzistencije, najčešće su roditelji „slepi za probleme u ponašanju kod svoje dece“. Roditelji obično negiraju promene u detetovom ponašanju. Sa druge strane, porodična sreća i život mogu biti cena kojom se plaća zanemarivanje i pomisao „Moje dete se ne drogira, to rade druga deca!“
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET