Lekovite masti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lekovite masti". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1.Polucvrsti preparati za spoljnu upotrebu
Polučvrsti preparati za spoljašnju upotrebu namenjeni su za primenu na koži i sluznicama u cilju ostvarivanja:
lokalnog dejstva,
perkutane resorpcije,
emolijentnog (zaštitnog) delovanja.
U ove preparate spadaju: masti, kremovi, geli, paste.
Sastoje se od jednostavne ili složene podloge(constituens) koja utiče na dejstvo i oslobađanje jedne ili više supstanci koje su u njoj rastvorene, suspendovane (dispergovane) ili emulgovane.
Podloge mogu biti: prirodne i sintetske, jednofazne ili višefazne, hidrofilne i lipofilne.
Mogu sadržati i pomoćne materije: konzervanse, antioksidanse, emulgatore.
Kod spravljanja ovih preparata izbor podloge se prlagođava mestu primene i načinu delovanja pripravka, podnošljivosti lekovitih, odn. pomoćnih supstanci, i njihovoj rastvorljivosti.
Kod ovih preparata važno je poznavati srednju koncentraciju (%)lekovite supstance, a propisuju se kao nepodeljeni lekovi.
Za velike otvorene rane i ozleđenu kožu, kao i sluznicu okapolučvrsti preparati za spoljašnju upotrebu moraju biti sterilni.
2.Masti
Masti su polučvrsti preparati za spoljnu primenu i sastoje se od jednofazne podloge u kojoj je rastvorena ili dispergovana čvrsta ili tečna ljekovita supstanca.
Prema terapijskom dejstvu, masti za kožu možemo podeliti na: masti za pokrivanje i zaštitu površine kože, masti za hlađenje i masti za lokalno ali dubinsko delovanje u koži.
Prema osobinama podloge, masti možemo podeliti na:
hidrofobne (lipofilne) masti–skoro uopšte ne resorbuju vodu. Podlogu čine: čvrsti-meki-tečni parafini, biljna ulja, životinjske (čvrste) masti, sintetski gliceridi,voskovi masti koje mogu da emulguju vodu–poseduju takve osobine da mogu da resorbuju neku količinu vode (nazivaju se apsorpcione baze). Podloge mogu biti kao za hidrofobne masti ali sadrže i emulgator tipa voda u ulju (V/U), kao što su: bezvodni lanolin, lanolinski alkohol, estri sorbitana, monogliceridi, masni alkoholi;
hidrofilne masti– izrađene su od podloga koje se mešaju sa vodom. Takve su smeše tečnih i čvrstih makrogola (polietilenglikola), a mogu da sadrže i odredjenu kolicinu vode
Jednostavne (oficinalne) podloge:
Adeps solidus–čvrsta mast, smeša mono-di-i tri-glicerida dobijenih esterifikacijom viših masnih kiselina prirodnog porekla glicerolom, ili transesterifikacijom prirodne masnoće.
Adeps lanae anhydricum–bezvodni lanolin,
Adeps lanae hydrosus–lanolin sa 25% vode, dobijen ispiranjem ovčije vune, dobro se resorbuje preko kože, ne draži je, stabilan je prema spoljašnjim faktorima, absorbuje vodu (pogodna podloga za površine koje vlaže), lako se meša sa drugim masnim supstancamaali brzo postaje nesterilan.
Olea pinguia–masna ulja:
Oleum Amygdalae (raffinatum)–bademo ulje, Oleum Olivae (raffinatum)–maslinovo ulje (prečišćeno), Arachidis oleum–ulje kikirikija, Oleum Sesami–susamovo ulje, Oleum Sojae–sojino ulje; koriste se za izradu kombinovanih podloga.
Cera flava iCera alba–žuti i beli (prečišćeni i izbeljeni) pčelinji vosak(estri masnih kiselina i viših jednovalentnih alkohola), daju čvrstinu podlogama.
Vaselinum flavum iVaselinum album–žuti i beli vazelin, koji predstavlja smešu ugljovodonika (dobijenih iz nafte). Ne resorbuje se sa površine kože (ostaje i štiti), ne prima vodu, ne draži lokalno, postojan je i indiferentan, polako ispušta inkorporiranu lekovitu supstancu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET