Multipla skleroza (makedonski) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multipla skleroza (makedonski)". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet “Sv. Kiril i Metodij”
Seminarska tema po predmetot
“Nevrologija”
Multipla skleroza
Demieliniriza~kite bolesti imaat edinstveno mesto vo nevrologijata, koe proizleguva od nivnata frekfencija na javuvawe i sklonosta da gi napadnat mladite lu|e, kako i zaradi raznoli~ieto na klini~kite sliki {to gi davaat, {to predstavuva predizvik duri i za najiskusnite klini~ari. Tie otvoraat temelni pra{awa od nevrobiologijata, imunologijata, virusologijata i genetikata {to e svrzano so patogenezata na tie bolesti.
Multipla skleroza
Multiplata skleroza (MS) e obele`ana so hroni~no vospalenie, demielinizacija i glioza (sozdavawe na nervna luzna). Za leziite kaj MS klasi~no se zboruva deka se rasprostraneti niz vremeto i prostorot. Od MS boleduvaat okolu 35.000 Amerikanci i taa e, so isklu~ok na nekoi povredi, naj~est nevrolo{ki pri~initel za invalidnost vo ranata i srednata `ivotna doba. Brojni dokazi ja poddr`uvaat avtoimunata priroda na MS, mo`ebi pottiknata od virusna infekcija vo priem~liv doma}in. Kako i kaj ostanatite hroni~ni vospalitelni bolesti, klini~kata slika kaj MS e razli~na, od benigna do brzo napreduva~ka i invalidizira~ka. Komplikaciite na MS mo`at da zafatat pove}e telesni sistemi i baraat temelno prilagoduvawe na na~inot na `ivot kaj bolniot i semejstvoto, bidej}i za najdobro lekuvawe e potreben multidisciplinaren pristap.
Patolo{ki karakteristiki
Imeto multipla skleroza e izvedeno od brojnite oluzneti podra~ja koi se gledaat pri makroskopski pregled na mozokot. Ovie o{tetuvawa se narekuvaat plaki i se dobro ograni~eni sivi ili rozevi po boja i lesno se razlikuvaat od okolnata bela supstancija na mozokot (Sl. 1). Isklu~itelno retko plakite se javuvaat vo sivata masa na mozokot. Plakite se razlikuvaat po golemina od 1-2 milimetri do preku nekolku centimetri vo dijametar.
Slika 1. Plaki vo mozokot ozna~eni so strelka
Akutnite MS lezii, koi retko se nao|aat pri obdukcija, obele`ani se so perivenularno opkru`uvawe i tkivna infiltracija so mononuklearni kletki, najpove}e so T-limfociti i makrofagi kako i so demielinizacija. Retko mo`at da se najdat B-limfociti i plazma kletki (Sl. 2). Se ~ini deka vospalitelniot infiltrat posreduva vo gubitokot na mielinskata obvivka koja {to gi opkru`uva aksonite. Kako {to o{tetuvaweto napreduva golem broj na makrofagi i mikroglijalni kletki (specijalizirani markofagi vo CNS so poteklo od koskenata srcevina) gi ”~istat„ ostatocite od mielin i doa|a do proliferacija na astrocitite (glioza). Vo po~etokot e prisutna i proliferacija na oligodendrocitite, kletki koi go sozdavaat mielinot, no se ~ini deka i tie se uni{teni so napreduvaweto na infiltracijata i gliozata. Kaj MS o{tetuvawata so gliozata se pote{ki od kolku kaj drugite nevropatolo{ki sostojbi. Kaj hroni~nite MS o{tetuvawa postoi celosna ili re~isi celosna demielinizacija, gusta glioza i gubitok na oligodendroglijata. Vo nekoi plaki (nare~eni hroni~no aktivni lezii) menuvaweto na histolo{kiot naod od centarot sprema rabot na o{tetuvaweto uka`uva na toa deka leziite se {irat so koncentri~en rast sprema nanadvor.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET