Poremećaj polnog razvoja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poremećaj polnog razvoja". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

S A D R Ž A J:
UVOD…………………………………………………………………………………………....2
HERMAFRODITIZAM………………………………………………………………….3
1.1 Pravi hermafroditizam………………………………………………………………..4
Maskulini pseudohermafroditizam………………………………………..8
2.1 Feminizirajući oblik muškog pseudohermafroditizma……………………………….8
2.1.1 Potpuna testikularna feminizacija…………………………………………..9
2.1.2 Nepotpuna testikularna feminizacija………………………………………10
Maskulinizirajući oblik muškog pseudoherafroditizma……………………………..11
Femini pseudohermafroditizam……………………………………………..13
3.1 Kongenitalna hiperplazija kore nadbubrežnih žlezda (adrenogenitalni sindrom)…...14
3.2 Ženski pseudohermafroditizam bez progresivne virilizacoije……………………….15
3.3 Idiopatski ženski pseudohermafroditizam…………………………………………...15
LITERATURA…………………………………………………………………………………..16
U V O D
Tokom intrauterinog razvoja ploda može doći do nepravilnosti u razvoju polnih organa. Radi se o pojavi i muških i ženskih žlezda kod jedne iste osobe, tj. jedna ista osoba ima genitalne organe obadva pola. U prirodi, kod nižih organizama, ovo je normalna pojava i predstavlja neku vrstu racionalizacije u razmnožavanju (puž, kišna glista).
Postoje poremećaji kao što su:
Hermafroditizam
Pseudohermafroditizam
Virilizam
Dvopolnost kod čoveka je stanje nepotpune diferencijacije pola tako da osoba ima primarne i sekundarne osobine i muškarca i žene. Točniji naziv je interseksualnost, dok je osoba interseks. Pravi hermafroditizam, sa punovrednim žlezdama oba pola, nije zabeležen. Većina opisanih hermafrodita imali su morfološki i psihološki više ženski karakter.
Kod pseudohermafroditizma postoje polne žlezde samo jednog pola, a drugi polni organi suprotnog pola razvijeni su u većoj ili manjoj meri. Pseudohermafroditizam se deli na:
Muški, u ovom slučaju postoji samo testis
Ženski, a u ovom samo ovarij.
Virilizam je pojava kod koje osobe muškog i ženskog pola poseduje morfološke i funkcionalne karakteristike suprotnog pola.
HERMAFRODITIZAM
Hermafrodit (naziv potiče od imena bogova Hermesa i Afrodite) je jedinka koja stvara i muške i ženske polne ćelije.
Ako bismo hteli verovati starim mitovima, Hermafrodit je bio prekrasan sin Hermesa i Afrodite, u kojeg se na prvi pogled smrtno zaljubila nimfa Salmakida, povukla ga u svoje vode i postigla da je bogovi stope s njim u jedno biće. Tako priča pesnik Ovidije u svojim “ Metamorfozama”. Tako je to bilo u pričama antike: hibridno božanstvo sastavljeno od muške i ženske prirode, koje se nije zapravo poštovalo ni kod Grka ni kod Rimljana. Njime se sve vise bavile likovne umetnosti.
1.1 Pravi hermafroditizam
Pol deteta je određen već u momentu oplodnje. Jajna ćelija unosi u zigot gonosom X, a spermiji X ili Y. Gonosomski par XX, odnosno XY, kasnije indukuje da se u embrionu koji ima biseksualnu osnovu, i gonade i spoljašnji polni organi razviju u ženskom ili muškom smislu. Odmah po rođenju, izgled spoljnih polnih organa novorođenčeta određuje socijalni pol, što usmerava njegov kasniji odgoj, odnos okoline prema njemu, a određuje i njegov psihički pol.
Konačno oblikovanje žene i muškarca završava se tek posle puberteta, pošto sazru hipotalamički centri i uspostavi se gonadotrpona funkcija hipofize koja podstiče hormonsku i generativnu funkciju jajnika ili testisa, a time i konačni razovoj sekundarnih polnih odlika i polnih organa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET