Jetra | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Jetra". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka medicinska škola strukovnih studija
Beograd
Jetra
Seminarski rad
Predmet: Anatomija
Beograd, 2011.
Sadržaj
Uvod 3
1. Položaj i dimenzije jetre 4
2. Spoljašnji izgled 4
3. Histološka građa 5
4. Vaskularizacija 6
5. Inervacija 7
6. Funkcije jetre 7
6.1 Sinteza belančenina plazme 8
6.2 Uloga u koagulaciji krvi 8
6.3 Detoksikaciona funkcija jetre 8
6.4. Uloga u stvaranju žuči (holeraza) 8
Zaključak 9
Literatura 10
Uvod
Jetra (hepar) je najveći organ čovečijeg tela. Njena težina iznosi oko 1500 gr. odnosno 2% od celokupne telesne težine. Jetra ima veliku regenerativnu moć. I posle mestimičnih nekroza u jetri-kao npr. u akutnom hepatitisu, izlečenje je kompletno i bez posledica. Neretko, regeneracija nije kompletna i nekrozno tkivo se zamenjuje fibroznim, sa znacima hronične lezije. U kliničkom pogledu u jetri može da se poremeti krvotok i snabdevanje krvlju, da se oštete hepatociti, Kupfferove ćelije, ili bilijarni putevi.
Jetra je velika žlezda, pridodata organima za varenje. Osim sto stvara žuč, neophodnu za varenje, obavlja čitav niz drugih metaboličkih procesa. Pored toga, ima i odbrambenu ulogu, a u fetalnom period predstavlja i eritropoetski organ, u kome se stvaraju crvena krvna zrnca.
Jetra ima dvostruki krvotok. Vena porta dovodi vensku krv iz creva i slezine, a hepatična arterija, odvajajući se od celijačnog stabla, snabdeva jetru arterijskom krvlju. Grančice krvnih sudova, portalne venule i terminalne hepatične arteriole, dospevaju u svaki acinus jetre, u nivou portnog prostora.
Slika 1. Jetra
1. Položaj i dimenzije jetre
Jetra, od ranog detinjstva pa nadalje zauzima gotovo celi desni hipokondrijum i epigastrijum. Širi se i u levi hipokondrijum, ispod dijafragme koja je razdvaja od pleure, pluća, perikarda i srca.
2. Spoljašnji izgled
Kod odraslih ljudi jetra je mekan, smeđe-crveni organ klinastog oblika, naјveći organ u trbušnoj duplji, a nalazi se sa desne strane trbušne šupljine, neposredno ispod dijafragme. Jetra se sastoji od 2 režnja, od kojih je desni oko 6 puta veći od levog. Desni režanj je gornjom granicom u visini petog rebra, a donji rub je na desnoj strani ispod grudnog koša. Levi režanj ide koso i svojim vrhom dotiče levu stanu dijafragme.
Gornja strana jetre (facies diaphragmatica hepatis) jeste konveksna i naleže uz dijafragmu i prednji trbušni zid. Pokrivena je peritoneumom i pričvršćena za dijafragmu i prednji trbušni zid srpastom vezom (ligamentum falciforme hepatis).
U svojoj donjoj, slobodnoj ivici ona sadrži oblu vezu jetre (ligamentum teres hepatis), zaostatak pupčane vene (vena umbilicalis). Njena dva lista se razdvajaju kod zadnje ivice jetre i nastavljaju gornji list venačne vene (ligamentum coronarium hepatis).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET