Uslovi za uvođenje menadžmenta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uslovi za uvođenje menadžmenta". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Виша пословна школа Чачак
Одељење у Београду
Пословна економија
Предмет:Семинарски рад
Тема: Услови за увођење менаџмента
Професор: Студент: Рајко
199-130-06
САДРЖАЈ
I. УВОД ............................................................................................3
1.1 Развој менаџмента......................................................................3
1.2 Теорија бирократије...................................................................4
II. OБРАДА ТЕМЕ...........................................................................5
2.1. Савремене теорије и приступи................................................5
Основи међународног менаџмента........................................6
Јапански менаџмент.................................................................7
Менаџмент у САД.....................................................................8
Менаџмент у Србији.................................................................9
Наука као инвестиција.............................................................9
Технологија...............................................................................11
III ЗАКЉУЧАК.............................................................................13
IV ЛИТЕРАТУРА...........................................................................14
I - УВОД -
1.1.- Развој менаџмента -
Менаџмент у пракси одавно постоји, али његово проучавање као науке одпочиње релативно скоро. Највећи утицај за проучавање менаџмента у пракси имала је индустријска револуција. До замене људске снаге, снагом машина дошло је у Енглеској, крајем XVIII века. Тада је дошло до смањења цена производње, продајних цена, проширења тржишта и великих промена у људским животима.
Дух инвентивности пратили су нови проналасци, они су тражили нова тржишта, радну снагу и капитал, а све скупа захтевало је менаџмент и организовање. Менаџери су били потребни да би планирали оно што треба урадити, да би водили и координирали људске напоре и обезбедили да се посао обави како ваља.
У развоју менаџмента истакнуто место заузима Роберт Овен. Он је развио један својеврстан метод, познат по именом неми редар, да би побољшао дисциплину и мотивацију радника. Према овоме обављање посла сваког радника оцењивано је и означавано црном, плавом, жутом и белом бојом. Овај метод је имао за циљ да мотивише лоше раднике, а да вредни радници одрже свој елан.
Чарлс Бебиџ, творац практичног употребљивог механичког калкулатора и оперативних истраживања, писао је о менаџменту, описујући до детаља алате и машине, разматрајући економске принципе производње. Његове идеје су биле врло блиске научном, систематском приступу проучавању операција менаџмента. У вези са људским фактором у области менаџмента, он се залагао за признавање постојања заједничких интереса радника и власника фабрика.
У Америци, железнице су биле први велики подухват који је упозорио на потребу да се рад менаџера усаврши. Даниел Мекалам тражио је систем организовања који би обезбедио боље пословање. Према њему менаџмент се заснива на дисциплини , детаљном опису радних задатака, честим и течним извештајима о резултатима пословања, правичном плаћању и унапређивању према вредностима и заслугама, јасно дефинисаној хијерархији ауторитета. Развио је информациони менаџмент који је коришћен у сврху планирања и контроле.
1.2.Теорија бирократије
Један од пионира модерне социологије Макс Вебер, бавио се проблемима развоја и уређења европског друштва под називом идеална бирократија пренео је и на организацију предузећа.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET