Vazduh kao resurs u Vojvodini | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vazduh kao resurs u Vojvodini". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
Наша цивилизација остварила је велике резултате у многим областима-науци, технологији, култури, економији. Међутим, истовремено је створила велике еколошке и друге проблеме који могу довести у питање, не само будући напредак, него и сам опстанак човечанства.
Убрзани пораст становништва и економских потреба људи, промена климе и глобално отопљавање, загађење ваздуха, воде и земљишта, повећавање јаза између богатих и сиромашних појединаца и држава, озбиљан су изазов будућем животу људи и претња опстанку живота на нашој планети.
Направљена су велика оштећења биосфере, уништене су многе биљне и животињске врсте, необновљиви природни ресурси се пребрзо исцрпљују, обновљиви природни ресурси се исцрпљују у већем обиму него што се обнављају, количина отпада и других загађења је изнад могућности природних процеса да је апсорбују, разложе или рециклирају.
Људи су данас постали свесни многих еколошких проблема, али још увек немају права решења за глобалне проблеме животне средине. Поставља се питање: да ли вреди улагати у производњу економских добара који доносе већу еколошку штету од субјективне користи?
Квалитет животне средине је неопходан услов и елемент квалитета живота и он мора имати утицај на економско одлучивање људи. Реално, ако човек жели виши ниво економског развоја и све оно што економска развијеност са собом доноси, он мора жртвовати у одређеној мери квалитет животне средине.
Поставља се питање: како заштити и сачувати ресурсе животне средине и истовремено обезбедити континуиран и економичан развој у будућности? Све већи број људи данас је спреман да се одговорније односи према животној средини.
1. Глобални проблеми загађености ваздуха
Један од најозбиљнијих глобалних еколошких проблема јесте проблем загађења ваздуха, који је повезан са избацивањем загађујућих материја у атмосферу. Претежан део загађујућих материја потиче из развијених земаља, које у атмосферу избаце 77% оксида угљеника, 54% оксида азота, 50% сумпора и 27% чврстих честица. Истраживања обављена у САД доказују да је у 65% случајева узрок киселих киша сумпорна киселина.
У решавању загађености атмосфере приоритет има проблем киселих киша, које падају у свим индустријским областима северне земљине полулопте. Киселе кише уништавају садашње генерације, али полако руше и споменике старих цивилизација. Могући су, такође, негативни ефекти на људско здравље, на приносе усева и на раст шума.
Решења еколошких проблема морају се тражити у оквирима међународне мултилатералне сарадње у области заштите животне средине. Развијене индустријске земље често негирају значај прекомерног загађивања средине, јер пречишћавање отпадних гасова захтева значајна средства. Али, и поред великих трошкова, треба интензивирати борбу против киселих киша, јер су штете, које оне наносе шумама, земљишту, водама, екосистемима, приносима у пољопривреди, грађевинама, споменицима културе и другим објектима, огромне.
На садашњем нивоу познавања проблема киселих падавина могуће је у националним политикама животне средине користити следећа решења:
у производњи и потрошњи енергије:
ефикасније коришћење енергије,
повећање коришћења нефосилних горива и извора енергије који је мањи загађивач,
инсталирање боље технологије која ће допринети смањењу емисије сумпорних и азотних оксида.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET