Vrste troškova u trgovini | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste troškova u trgovini". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac
TRGOVINSKI MENADŽMENT
VRSTE TROŠKOVA U TRGOVINI
- Seminarski rad -
Smer: Finansije i bankarstvo
Leskovac, 2012
Sadržaj:
Uvod ...................................................................................................3
Pojam I podela troškova…………………………………………...…4
Kapacitet preduzeća..............................................................................4
Fiksni troškovi……………………………..........................................5
Apsolutno fiksni troškovi ……………………………...........................6
Relativno fiksni troškovi ……………………………………………..6
Varijabilni troљkovi …………………………….....................…….…7
Proporcionalni troškovi.…...................................................................7
Degresivni troškovi..……………..…...................................................8
Progresivni troškovi.............................................................................8
Razvojni tok troškova …………………………………....….……….9
Zakljucak……………………………………………………………11
Literatura……………………………………………………….……12
Uvod
Troškovi predstavljaju cenovno izražene utroške elemenata procesa reprodukcije koji su bili korišćeni u stvaranju određenog proizvoda ili usluge, kao konačnih rezultata toga procesa. Oni, takođe, predstavljaju u novcu izraženu vrednost utrošenog rada, kao i svih sredstava i dobara, koji su potrošeni u cilju proizvodnje novih proizvoda. Može se reći i da su troškovi novčane vrednosti utrošenog, živog i opredmećenog rada potrebnog za izradu nekog proizvoda.
Troškovi kao funkcija ekonomskih sredstava ukazuje na kvalitet upotrebe korišćenih sredstava, što zavisno od kvaliteta i strukture korišćenih sredstava, predstavlja istovremeno i ukupnu ekonomiju sredstava i poslovnu strategiju. Tako, npr. veće i brže trošenje određenih materijala, odraz slabe ekonomije sredstava po jedinici proizvoda ili usluga, dovodi do „bujanja“ cena proizvoda ili usluga. Ako to nije praćeno brzim pretvaranjem proizvoda u novac i nabavku novih proizvoda za nastavak proizvodnje, tada povećani troškovi predstavljaju izraz slabe ekonomije sredstava. Troškovna ekonomija koja se razvija nezavisno od poslovnih rezultata guši poslovnu ekonomiju. Nasuprot tome, povećani utrošak sredstava rada predstavlja istovremeno dva paralelna procesa u troškovnoj ekonomiji:
- mogućnost brze tehničke obnove sredstava zamenom stare tehnologije novom, a što predstavlja osnovu za restrukturaciju proizvodnje,
- mogućnost brže supstitucije sredstava u opštem naporu za funkcionisanjem troškova i supstituciju faktora proizvodnje u opštoj funkciji proizvodnje tipa Cobb-Douglasa.
POJAM I PODELA TROSKOVA
U užem smislu pod troškovima se smatra potrošnja resursa zbog izrade novih proizvoda. Troškovi shvaćeni na ovaj način imaju karakter prenete vrednosti. Prema pojmovnom određenju u najužem smislu troškovi predstavljaju svesno uništavanje korisnih resursa u procesu proizvodnje s namerom da se u zamenu za to dobiju još korisniji proizvodi, odnosno neki drugi učinci. Može se reći da troškovi predstavljaju vrednosno izražene utroške rada, materijala, trajne i tekuće imovine te tuđih usluga zbog ostvarivanja određenih učinaka ( proizvod, roba ili usluga). Iz ovog pojmovnog određenja vidljivo je da se naglasak stavlja na vrste troškova.
Podelu troškova moguće je izvršiti prema brojnim kriterijima i to:
- Prema elementima proizvodnje: troškovi materijala, sredstava za rad i troškovi radne snage;- Prema mjestu nastanka: troškovi režijskih poslova i proizvodnog izvršenja;- Prema vezanosti za nosioce: pojedinačni i zajednički; - Prema načinu obračuna po nosiocima: direktni i indirektni;- Prama uslovljenosti proizvodnjom i njenom pripremom: fiksni, relativno fiksni i proporcionalni.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET