Kontrola kvaliteta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kontrola kvaliteta". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UVOD
O kvalitetu se pocelo brinuti kada je nastao covjek.
Jos u primitivnim drustvenim zajednicama, dok kvalitet i mnogi drustveni i ekonomski procesi nisu bili definisani, covjek se o kvalitetu brinuo sam: lovci su birali drvo najboljih karakteristika da prave svoje lukove i strijele, domacini najsitnije I najsuvlje grancice da potpire vatru,.. Vec na visem stepenu razvitka drustva, kada je doslo do razmjene robe, o kvalitetu su se poceli brinuti i prodavac i kupac, u cemu je ishod kupovine zavisio od kupcevog znanja i spretnosti.
Moderan concept kvaliteta je uveden u Japanu poslije Drugog svijetskog rata, gdje su “ucenici” ideju primjenili bolje nego izumitelji. Naime, privreda u Japanu poslije DSR je bila toliko razrusena da su u pomoc pritekli biznismeni iz Amerike kao sto su Edwards, Deming, Juran koji su definisali termin obezbedjenja kvaliteta. Oni su drzali seminare o kvalitetu po Japanu, a japanci su ih slusali i upijali njihovo znanje, misleci da ono proistice iz iskustva. Do kraja 70-tih godina proslog vijeka od apsolutno loseg kvaliteta i robe koja je znacila “smece” u svijetu, japanci su na polju kvaliteta postali superiorniji cak i od svojih ucitelja amerikanaca, a njihova roba totalni hit u svijetu.
S obzirom da je americka roba i dalje znacila provjereni kvalitet, a nafta koja je obezbedjivala niske cijene, i dalje bila jeftina, amerikanci nisu imali potrebu da mjenjaju svoju privredu. Sedandesetih godina je nastao tkzv.“naftni sok”, odnosno nagli skok cijena nafte i masovna pojava japanskih jeftinijih i znacajno stedljivijih automobila, koji su prepravili americko trziste, sto je bio prvi alarm za americki biznis. Drugi je bio kada su shvatili da ‘em sto su jetiniji, japanski proizvodi su bili i kvalitetno superiorniji u odnosu na njihove. I tada su uslijedile promjene u americi.
Na svoju prethodnu ne konkurentnost Evropa je odgovorila SAD-u i Japanu projektom 92. Projektom je predvidjeno podizanje nivoa kvaliteta serijom standarda ISO 9000. Bijelom knjigom (Milano 28. i 29. jun, 1985. god.) je predvidjeno: 1) uklanjanje fizickih granica u kontroli robe i lica, trgovini i saobracaju, 2) uklanjanje tehnickih prepreka slobodnom kretanju robe, kapitala i radne snage i 3) uklanjanje poreskih barijera u prometu. Za sposobne i konkurentne iz ostatka svijeta ovo znaci olaksano poslovanje unutar Evropske Unije, a za sve ostale je, uglavnom, nesavladiva barijera. CE znak kvaliteta EU znaci posijedovanje odgovarajuceg sertifikata za sistem kvaliteta po ISO 9000.
Kontrola kvaliteta je ozbiljna potreba svih zemalja da unaprijede svoju privredu, a kljuc je u shvatanju pojma kvaliteta i teznji ka TQM - Total Quality Menagement.
Performanse
Pouzdanost
Specijalne karakteristike
Usaglasenost
Vijek trajanja
Servisiranje
Estetske karakteristike
Korisnicko poimanje kvaliteta
Kvalitet mora da se posmatra sa marketinskog, drustvenog i poslovnog aspekta.
Marketinski aspect: Kompanija mora biti bolja i brza od svojih konkurenata, sto podrazumjeva: zadovoljavanje zahtjeva i zelja kupaca, obezbedjuje pogodnosti proizvoda za upotrebu u cijelom zivotnom vijeku, povecanje konkurentnosti na trzistu, povecanje udjela na trzistu, itd,…
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET