Interkulturni menadžment u italiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Interkulturni menadžment u italiji". Rad ima 46 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INTERNACIONALNI MENADŽMENT
Porast u internacionalnom poslovanju je stvorio potrebu za internacionalnim menadžmentom. Menadžeri svih zemalja poslovaće sve više na internacionalnim osnovama. Internacionalni menadžment se može definisati kao “studija i analiza procesa menadžmenta u različitom okruženju, u kome preduzeća ostvaruju različite rezultate.” Internacionalni menadžment je vezan za vlasništvo i menadžment sredstava i operacija izvan granica matične zemlje. Osnovne odgovornosti menadžera: planiranje, organizovanje, rukovođenje i kontrola - ostaju nepromenjene, ali ove aktivnosti postaju komplikovanije i predstavljaju izazov kada organizacija stupa u višekulturnu sredinu.
Globalizacija postaje sve veći izazov menadžmentu savremenih kompanija. Da bi se njemu adekvatno odgovorilo potrebna su šira znanja, nove veštine i sposobnosti menadžmenta, ali i drugačija strategija nastupa.
Široko prihvaćeni stav, tzv. “okvir E.P.R.G.”, vodeću ulogu pripisuje pristupu i orijentaciji menadžmenta u procesu oblikovanja razvoja internacionalnih operacija. Taj okvir obuhvata četiri faze rasta multinacionalne korporacije:
etnocentrizam,
policentrizam,
regiocentrizam i
geocentrizam.
Svaku od ovih faza karakterišu različiti stavovi menadžmenta.
Veća tržišta su postala dostupna zahvaljujući smanjenim trgovinskim barijerama, povećanoj standardizaciji i homogenijim ukusima potrošača. Nastupila je era modernih multinacionalnih korporacija. Tako su bile stvorene nove organizacione strukture za multinacionalne korporacije. Američke firme bile su među prvima i među najagresivnijim korporacijama koje su tražile i nalazile alernativne structure. Sada zahvaljujući svojoj veličini, multinacionalne korporacije poseduju impresivnu ekonomsku, političku i društvenu moć. U ekonomskom smislu, multinacionalne korporacije mogu da unaprede ili da unište neku lokalnu privredu, a u slučajevima manjih država, čak i njihove ukupne privrede. Multinacionalne korporacije obezbeđuju investicione fondove, radna mesta, napredne tehnologije i usluge obrazovanja. One takođe mogu da povuku ono što su stvorile na osnovu odluka koje se donose u sedištu korporacije. Multinacionalne korporacije nisu važne samo zbog svoje veličine, već i zbog svog globalnog prisustva. Teško da postoji neka zemlja u svetu koja nije domaćin nekoj multinacionalnoj korporaciji ili nekoj njenoj filijali. U nekim slučajevima, multinacionalnim korporacijama je dozvoljena potpuna kontrola nad njihovim filijalama u zemljama domaćinima, ali u drugim slučajevima, zemlje domaćini zahtevaju određeni stepen kontrole u skladu sa ekonomskim interesima ili čak od strane vlade. U svakom slučaju, ostaje činjenica da su multinacionalne korporacije danas prodrle u većinu, ako ne i u sve zemlje sveta.
Uloga internacionalnih menadžera
Menadžeri u internacionalnim korporacijama susreću se sa drugim problemima od onih sa kojima se susreću menadžeri u domaćim korporacijama. Oni deluju u pravcu različitih nacionalnih suvereniteta, ekonomskih uslova, u sredinama sa različitim sistemima vrednosti, zahtevima i potrebama, na velikim geografskim distancama, sa infrastrukturom i populacionom strukturom. S obzirom da određene varijabile generištu značajne razlike u odkruženju u kome posluju multinacionalne korporacije to su one prinuđene da modifikuju svoj stil delovanja i da ga prilagode eksternim organičenjima i specifičnostima. Internacionalni menadžment je daleko komplikovaniji, a efektivno ponašanje daleko kompleksnije nego slične aktivnosti ograničene na jednu jedinu kulturu. Činjenica je da menadžeri moraju da neguju adaptibilnost. Treba da razviju solidne osnove menadžment sposobnosti u okviru sopstvene kulturne perspektive uz istovremeno pripremanje za razlike sa kojima će se suočiti u drugim kulturama. Zato je osnovna uloga internacionainog menadžera da postane adaptibilna, integrišuća osoba u multidimenzionalnom svetu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET