Jezgro kompetentnosti organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Jezgro kompetentnosti organizacije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: Оперативни и стратегијски менаџмент
Тема: Језгро компетентности организације
Смер: Спољнотрговинско пословање и царински менаџмент
Предметни наставник:
Студент:
С А Д Р Ж А Ј
Увод.........................................................................................................................2
Технолошке способности и компетентности......................................................3
Језгра компетентности...........................................................................................5
Корен конкурентске предности............................................................................5
Кључни производи.................................................................................................7
Језгра компетентности и СБУ (стратешка пословна јединица).........................7
Стратешка архитектура..........................................................................................8
Присвајање профита од иновација........................................................................8
Динамичке способности.........................................................................................9
Режими присвојивости..........................................................................................10
Копирање и имитирање.........................................................................................12
Закључак.................................................................................................................13
Литература..................................................................................................................14
Увод
Полазна основа постављања дугорочнијих оквира ефикасног укљу-чивања на међународна тржишта – робна, регионална, финансијска, техно-лошка – дефинисана је започетим таласом глобализације с краја 80-тих година па надаље који је у значајном степену проширио и продубио међузависност свих учесника у међународним токовима размене укључених у инвестиционе и трговинске процесе. Процес глобализације са отвореним технолошким променама и либерализацијом токова размене значајно утиче на националне и међународне аспекате вођења трговинских политика. Задржавање односно ослањање на старе структуре, институције, уобичајене облике деловања и усмеравања јавних политика готово сигурно не доводи до резултата. Прахалад и Хамел сматрају да је приступ који ће омогућити компанији да буде конкурентна у новим околностима на глобалном плану, остао невидљив за многе од њих. Током 1990-их менаџери су се суочили са потребом да идентификују, развијају и користе језгра компетентности која ће омогућити успешно функционисање и раст што, у крајњој линији, захтева преиспитивање концепта корпорације самог по себи.
Језгра компетентности су извор развоја нових пословних активности. Језгро компетентности је компетентност кључних технологија, знања и ве-штина које се могу користити у много производа.
Технолошке способности и компетентности
У процесу развоја стратегије се успостављају интерактивне везе између технолошких способности и компетентности, саме стратегије и искуства до ког се долази кроз примену и које служи као основа за кориговање пре-тходних чланова интерактивне везе.
Слика: Оквир технолошке стратегије заснован на способностима организационог учења
Фирма се може посматрати као организација која обавља скуп акти-вности користећи одговарајуће инпуте за производњу одређених оутпута. Неки ресурси фирме су вредни, ретки, скупи за имитирање и не могу се за-менити. Фирме које располажу таквим ресурсима могу остварити профит већи од нормалног ако успеју да те ресурсе заштите од директног приступа конкурената.
Према неким ауторима, ресурси су сами по себи извор одрживих ко-нкурентских предности - приступ заснован на ресурсима. Други полазе од тога да је улога компетентности развијених у фирми кључна за профитабилну употребу ресурса – приступ заснован на компетентностима. Трећи анали-зирају које су то способности које су потребне да би фирма развила ресурсе који су основа конкурентских предности – приступ заснован на спосо-бностима.Током времена, организација развија специфичне компетентности које се односе на способност да се на одговарајући начин реагује на захтеве окружења. Nelson i Winter су значајни представници еволутивног приступа технолошким променама. Они су развили концепт организационих рутина. Организационе рутине су база активности фирме и омогућавају лаку и ефи-касну координацију релативно комплексних задатака. Рутине су обрасци који се могу показати као успешна решења за одређене проблеме, али и ограни-чење за флексибилност и способност да се искористе нове активности и иновације.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET