Komunikacija u savremenom menadžmentu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Komunikacija u savremenom menadžmentu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA INFORMACIONE TEHNOLOGIJE
Osnove menadžmenta
Seminarski rad
Komunikacija u savremenom menadžmentu
Nikola Gradic 67/09
Datum predaje: 15.06.2012.
Beograd
Jun, 2012. Godine
1. UVOD................................................................................................................3
2. POJAM I ULOGA KOMUNIKACIJE......................................................................4
2.1. POJAM KOMUNIKACIJE................................ .................................................4
2.2. ULOGA KOMUNIKACIJE................................ ..................................................5
3. ELEMENTI I NAČINI KOMUNIKACIJE ............................................................... 5
3.1. ELEMENTI KOMUNIKACIJE .......................................................................... 5
3.2. NAČINI MEĐULJUDSKE KOMUNIKACIJE....................................... ................6
4. SMETNJE U KOMUNIKACIJI ........................................................................... ..7
5. ZAKLJUČAK ................................................................................... ..................8
6. LITERATURA ..................................................................................... ................9
1. UVOD
Sve do pre dve decenije reč ”menadžment” je u našoj sredini imala negativno značenje. Pojam menadžment (engl. management) najčešće prevodimo kao upravljanje. Upravljanje (menadžment) je neophodan za normalno funkcionisanje različitih organizacija: porodice, škole, fakulteta, privrednih organizacija, države i vojske. Kao specifičan društveni fenomen menadžment je star koliko i civilizacija. Menadžment, shvaćen kao upravljanje privrednim organizacijama, star je oko 200 godina. Prerastanje agrarnog društva u industrijsko karakteriše specijalizacija, standardizacija, sihronizacija velikog broja ljudi, koncentracija resursa, maksimiziranje rezultata, koncentracija kapitala i dr. Menadžment kao i svaka druga praksa jeste veština ili umeće. Ona je know-how (znati kako), znači činiti prave stvari u datoj situaciji i biti suočen sa prednostima koje u tom trenutku postoje. Naučni pristup podrazumeva postojanje racionalnog pristupa u rešavanju problema kroz postavljanju hipoteza, prikupljanje podataka, identifikovanje alternativa, testiranje i verifikaciju kako bi izabrao pravi put za preduzimanje akcije.
2.1. POJAM KOMUNIKACIJE
Pojam komunikacija (lat. Cominicatio – ophođenje, opštenje) jeste aktivnost ophođenja između pojedinaca ili grupa u cilju efikasnog prenošenja informacija i njihovog razumevanja. Prema tome, komunikacija je jedna od komponenata organizacije, jer se veze između elemenata organizacionog sistema uspostavljaju međuljudskom razmenom informacija. Komunikacija se može objasniti kao sistem veza među ljudima. Međutim to nisu veze tehničke prirode, kao što su delovi složenih uređaja povezani cevima i žičanim provodnicima radi prenošenja mase i energije, već je to proces prenošenja informacija od jedne odobe do druge, uz uslov njihovog prijema i razumevanja. Zato je komunikacija aktivnst menadžmenta u procesu planiranja, organizovanja, kadrovske politike i kontrolisanja. Menadžeri preduzeća znatan deo svog vremena provode u procesu komuniciranja. Komunikacije služe menadžerima da informišu radnike o planskim zadacima, da im obezbede informacije potrebne za donošenje odluka, kao i da olakšaju koordiniranje rada svih članova organizacije. Komunicirajući, menadžeri ubeđuju, informišu, motivišu i vode pojedince ka ostvarenju planskog cilja organizacije. U savremenim uslovima života ističu se promene u sferi komunikacija. Uzroci tih promena su naučne i tehničko-tehnološke inovacije. Upravo te promene uticale su na menjanje fizionomije rada u mnogim oblastima, čime se pitanje ovladavanja znanjima, veštinama i tehnikama komuniciranja javlja kao uslov savremenog poslovanja. Komuniciranje je proces razmene u kome se ostvaruje povezujuća uloga između elemanata i učesnika aktivnosti u organizacionim sistemima, a komunikacija je elementarni deo tog procesa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET