Finansijski menadžment turističkog preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijski menadžment turističkog preduzeća". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Finansijski menadžment turističkog preduzeća
Bilans stanja i uspeha
Bilans stanja (balance sheet)
Bilans stanja je finansijski izveštaj koji pokazuje finansijsko stanje, odnosno vrednost imovine i izvore imovine preduzeća na određeni dan.
Imovina koja se lako ili u bliskoj budućnosti može pretvoriti u gotovinu ili novac naziva se tekuća ili obrtna imovina. Gotovina, hartije od vrednosti, dospela potraživanja i zalihe su tekuća imovina. Od svih navedenih oblika tekuće imovine očekuje se da se u periodu do godinu dana mogu pretvoriti (konvertovati) u gotovinu.
Druga vrsta imovine je fiksna ili stalna imovina, koja se u poslovnom procesu ne može pretvoriti u gotovinu odmah ili u roku do godinu dana, ili u toku jednog obračunskog perioda, ali se upotrebom ili korišćenjem ove imovine u poslovanju stvara gotovina. Fiksna imovina je materijalne prirode, poput opreme ili fabrike, ili nematerijalne, kao što je patent, idejni projekt, kompjuterski projekt, itd.
Tekuće obaveze, kao što su dospeli računi na naplatu, su obaveze koje zahtevaju isplatu sa računa preduzeća u okviru tekuće godine poslovanja. Dugoročne obaveze su dugovi koji dospevaju na naplatu nakon isteka perioda od godinu dana.
U bilansu stanja iskazuje se knjigovodstvena vrednost imovine (šta preduzeće poseduje) i obaveze i prava iz imovine (izvori imovine ili kapitala), odnosno ko je i šta stekao.
U aktivi imovina se grupiše prema funkciji i čine je:
fiksna ili stalna imovina (osnovna sredstva, nematerijalna ulaganja i dugoročna finansijska ulaganja - hartije od vrednosti);
obrtna imovina ili kapital (zalihe, materijal, gotovi proizvodi, nedovršena proizvodnja, kratkoročna potraživanja-kupci, kratkoročna finansijska ulaganja-hartije od vrednosti, menice, novčana sredstva - gotovina);
aktivna vremenska razgraničenja;
gubitak iz ranijih godina i gubitak iz tekuće godine.
Kao što smo već rekli pasivu čine izvori imovine ili kapitala i čine je:
osnovni kapital - akcionarski ili sopstveni kapital;
dugoročne obaveze- krediti, hartije od vrednosti;
kratkoročne obaveze (dobavljači, čekovi, menice i ostale kratkoročnehartije od vrednosti, avansi, ostale kratkoročne obaveze iz poslovanja);
pasivna vremenska razgraničenja;
neraspoređena dobit iz tekuće godine.
Bilans stanja pokazuje veličinu kapitala, kvalitet i izvore kapitala kroz strukturu aktive i pasive. Do povećanja aktive i pasive se dolazi novim prilivom sredstava, što menja kvantitet i kvalitet izvora imovine. Svaki novi odliv sredstava dovodi do smanjenja aktive i pasive.
Na primer, Tabela br.18 pokazuje nam aktivu bilansa stanja hotelskog preduzeća X na dan 31. decembra 2005. godine. Možemo videti da je to preduzeće imalo 4.2631.000 dinara gotovog novca (cash) i vrednosnih papira - hartija od vrednosti, zatim potraživanja za prodatu robu od 5.345.000 dinara, koja su dospela na naplatu (receivables).
Zalihe (inventories) čine materijal, namirnice i piće i gotovi proizvodi koji čekaju na prodaju.
Prema prikazanom bilansu stanja, bruto vrednost fiksne imovine po nabavnoj vrednosti je 405.821.000 dinara(Tabela br.18). Sadašnja vrednost ili neto vrednost fiksne imovine manja je za 18.511.000 miliona dinara(Tabela br.19) na ime amortizacije, te iznosi 387.310.000 dinara (405.821.000 -18.511.000 =387.310.000).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET