Formulisanje i izbor poslovne strategije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Formulisanje i izbor poslovne strategije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poslovna škola strukovnih studija Leskovac
Formulisanje i izbor poslovne strategije
Seminarski rad iz predmeta Strategijski menadžment
Radoš Radonjić
Menadžment u biznisu
Leskovac, mart 2012
Sadržaj
Uvod 1
1. Definisanje i značaj strategijskog menadžmenta 3
2. Formulisanje strategije 5
2.1 Korporacijski strategijski nivo 6
2.2 Strategija poslovnih jedinica 7
2.3 Funkcionalna strategija 8
3 Osnovne strategije 8
3.1 Strategije pozicioniranja 9
3.2 Strategije konkurentske prednosti 9
3.3 Strategija rasta 10
4. Izbor strategije 11
Zaključak 14
Literatura 15
Uvod
Upravljane je neophodno u savremenom društvu. Sam pojam upravljanja predstavlja kontinualno dejstvo upravljačkih akcija kojima se utiče na parametre sistema, a sistem prevodi iz jednog stanja u drugo. Veliki doprinos utemeljenju menadžmenta kao naučne discipline doprineli su Anri Fajol i Frederik Tejlor.
Poslovanje preduzeća sve više je pod dominantnim uticajem faktora eksternog okruženja. U takvim okolnostima ne postoji univerzalna formula za postizanje poslovnog uspeha niti se mogu prenaglašavati uticaji i zasluge pojedinih funkcija. Blagovremeno i adekvatno reagovanje na pozitivne i negativne signale iz okruženja, uz optimalno korišćenje svih izvora i sposobnosti preduzeća, pouzdana je osnova za njegov rast i razvoj
Kao odgovor na izazove eksternog i internog okruženja javljaju se različiti koncepti i tehnike upravljanja što je posebno izraženo poslednjih decenija. Reagovanjem na promene koje su zahvatile sve oblasti privrednog i društvenog života formulisani su različiti pristupi strategijskom upravljanju. Nastale su brojne definicije koje iz različitih uglova objašnjavaju ovaj fenomen. Različita shvatanja strategijskog upravljanja mogu se, s obzirom na pristupe, grupisati u nekoliko grupa.
Jednu grupu čine pristupi koji strategijsko upravljanje objašnjavaju polazeći od ciljeva. Strategijsko upravljanje se posmatra kao ukupnost odluka (ciljeva, strategija i programa) i akcija koje ih slede. U osnovi ovog pristupa je razvijanje strategija kojima se realizuju definisani ciljevi preduzeća.
Strategijsko upravljanje se shvata i kao odnos preduzeća i okruženja. U pitanju je eksterna orijentisanost i reagovanje na promene iz okruženja. S obzirom da su one sve izraženije, a rizik i neizvestnost veći, neophodno je racionalno reagovanje uskladjivanjem ponašanja preduzeća sa faktorima i elementima eksterne sredine.
Posebnu grupu čine pristupi koji u definisanju strategijskog upravljanja polaze od potrebe povezivanja strategijskog razmišljanja i operativnog delovanja. To je akcioni proces u kome se u razvijanju strategija polazi od strategijske analize, strategijskog izbora, zatim sledi implemenntacija i kontrola.
Navedeni pristupi nisu medjusobno suprotstavljeni. Naprotiv, moguće je i potrebno povezati ih, jer se proces strategijskog upravljanja objašnjava na pravi način kombinovanjem elemenata svakog od njih.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET