Delegiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Delegiranje". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

[Type the document title] [Type the document subtitle] [Type the abstract of the document here. The abstract is typically a short summary of the contents of the document. Type the abstract of the document here. The abstract is typically a short summary of the contents of the document.] Home [Pick the date]
SADRŽAJ
Uvod
Veština delegiranja
Cilj
Koraci u delegiranju
Uspešno delegiranje
Lider – onaj koji delegira
Prepreke
11 saveta
Izvori
SEMINARSKI RAD
TEMA : DELEGIRANJE
1. UVOD
Svi menažeri se suočavaju sa tim da moraju rezultatima svojih poslova prevazići svoje mogućnosti. Ključ uspeha u menadžmentu je pronalaženje rešenja za ovaj problem. Rešenje je ne da se više radi već da se više delegira.
Najvažnija i osnovna funkcija menadžera je da svoje ciljeve i ciljeve organizacije postigne planiranim, koordiniranim i efikasnim radom svojih podređenih. Najbolje sredstvo za to je delegiranje.
Delegiranje je veština koja se uči. To je voljni momenat koji podrazumeva:
Želja da se bude menadžer, želja da se rukovodi ljudima.
Orjentisanost ka postizanju rezultata za razliku od orjentisanosti ka hijerarhiji, administraciji i birokratiji.
Pozitivan stav u odnosu na podređene. Menadžer koji delegira nije autokrata, on svoje podređene i svoj tim vidi kao najvažniji i najvredniji resurs, koji mu stoji na raspolaganju da bi postigao svoje ciljeve i ciljeve organizacije.
Menadžer mora znati i najbitniju činjenicu da, delegiranjem poslova, zadataka i odgovornosti za te poslove i zadatke svojim podređenima, on ne ograđuje sebe od konačne odgovornosti za postignute rezultate i cilj. Celokupna odgovornost za konačni ishod posla je na menadžeru.
,,Nikada ne recite ljudima kako da urade stvari. Recite im šta da urade i oni će vas iznenaditi svojom genijalnošću.,,
general DŽordž Paton
2. VEŠTINA DELEGIRANJA
Veština delegiranja je u tome da menadžer zna da mnoge poslove može da uradi sam, ali je siguran, da uz nečiju pomoć, može da uradi mnogo više.
Zato menadžer ulazi u proces u kome određene poslove i aktivnosti iz svoje nadležnosti prenosi svojim podređenima. Menadžer i njegovi podređeni tada čine tim, koji zajedno, uspešno dolaze do cilja.
Odgovornost menadžera, koja obuhvata poslove i zadatke, može biti predstavljena na sledeći način:
Menadžer delegira širok prostor između poslova i zadataka koje on lično mora uraditi i onih poslova i zadataka koji su obaveza njemu podređenih. Na svakom od ovih stepenika menadžer ostaje odgovoran za svoje i za poslove svojih podređenih.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET