Uloga novca i razvoj finansijskih tržišta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga novca i razvoj finansijskih tržišta". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
NASTAVNA BAZA KLADOVO
SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKA TRŽIŠTA I BERZANSKI MENADŽMENT
„ ULOGA NOVCA I RAZVOJ FINANSIJSKIH TRŽIŠTA "
118-003-07
Kladovo, april 2009 . godine
U V O D
Iako često ne razumemo svet novca i finansijskih tržišta, jer je veoma komplikovan i nepredvidljiv, on je deo naše svakodnevnice i presudno utiče na naš život i na kvalitet našeg života i okruženja. Mnogi od nas ne poznaju šta je to novac i kakva mu je uloga, šta su to finansijska tržišta i kakav im je značaj, možda danas više nego ikad, u svetu globalne ekonomske krize, koja još nije ni započela a čiji kraj se ni izdaleka ne nazire.
Stoga sam ja za temu svog seminarskog rada odabrala da pojasnim ulogu novca i finansijskih tržišta.
1. NOVAC I NJEGOV RAZVOJ
1.1. Proces evolucije i razvoja novca
 Razmena dobara odvijala se i pre pojave novca putem trampe tj. razmenom robe za robu. Naturalni novac ( stoka, novac, žito i sl. ) odgovara prilikama u kojima je nastao, te je kao odraz tih prilika imao mesno obeležje. Tako su se kod nekih naroda kao novac upotrebljavale školjke, morski pužići, zubi nekih životinja i sl., za nas veoma čudni predmeti.
Ulogu robnog novca je sve više preuzimao metal ( kovani ) a zatim zlato i srebro. Zlato je oblik robnog novca koji je, zbog svojih posebnih svojstava i prednosti, oduzeo drugim oblicima robnog novca (stoka, novac, žito i sl. ) funkciju sveopšteg koeficijenta. ( mala težina, a velika vrednost, prenosivost, deljivost, homogenost i trajnost, priznatljivost, prepoznatljivost, stabilnost...su osnovne prednosti zlata ).
 Zbog potrebe za stalnim merenjem zlato i srebro bivaju postepeno potisnuti iz prometnog procesa i zamenjeni simbolima samog sebe – simbolima vrednosti. Činjenica da se novac kuje, otvara mogućnost odvajanja njegove realne vrijednosti od nominalne, a time i razvoja simboličnog metalnog novca.
Zatim dolazi do toga da se punovredni novac tj. novac koji ima jednaku nominalnu i stvarnu vrijednost menja za nepunovredni, najpre manje vrednim monetama, a zatim jednostavnim znakovima vrednosti – papirnim novcem.
Papirna novčanica uvek je samo znak novca koji se prema novcu u zlatu nalazi u određenom odnosu ( u početku 100% pokriće pa sve manje i manje ).
Daljim razvojem novca nastaju novćani surogati ili zamenici novca, (obveznica, ček, mjenica i sl. ) koji zamenjuju novac i daju pravo imaocu na određenu količinu kurentnog novca ili zlata.
Kao razvijeni oblik novčanog surogata razvile su se banknote ( novčanice ) kao uputnice banke na samu sebe koje daju pravo potraživanja od banke odgovarajuće količine novca ( zlata ).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET