Upravljanje ljudskim resursima - nagrađivanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje ljudskim resursima - nagrađivanje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
UPRAVLJANJE LJUDSKIM RESURSIMA
NAGRAĐIVANJE
Sadržaj :
Uvod 3
Pojam i podela kompenzacija 4
Karakteristike 6
Nagrađivanje zaposlenih prema radnim rezultatima 9
Učešće zaposlenih u poslovnim uspesima preduzeća 11
Beneficije 13
Zaključak 15
UVOD
Ljudski rad može da ima različite motive. Ne treba zanemariti činjenicu da je često reč o fizičkoj ili intelektualnoj aktivnosti s ciljem ličnog ispunjenja, bez materijalnih prohteva. Međutim, u savremenom svetu, novac kao motivacioni faktor ljudskog rada ima izuzetnu važnost, pre svega zato što predstavlja sredstvo za zadovoljavanje širokog spektra ljudskih potreba, bez obzira na to da li je u pitanju dostizanje određenog društvenog statusa ili rešavanje egzistencijalnih problema.
1. POJAM I PODELA KOMPENZACIJA
Da bi se došlo do pojma plate, kao direktne finansijske nadoknade u zamenu za rad, koju obezbeđuje poslodavac, potrebno je definisati širi pojam – kompenzaciju. Kompenzacije predstavljaju one forme materijalnog davanja zaposlenima koje nadoknađuju njihov uloženi trud i zalaganje. Plate su jedan od vidova kompenzacija, jer ta opšta kategorija uključuje i druge forme materijalnih nadoknada za uloženi rad. Kao takve, kompenzacije su jedan od ključnih faktora upravljanja ljudskim resursima i povezuju sve funkcije menadžmenta ljudskih resursa: planiranje ljudskih resursa, analizu posla, regrutovanje (selekciju), ulaz u organizaciju i vreme provedeno na poslu, beneficije, ocenu performansi, radne odnose, te razvoj i planiranje karijere.
Kompenzacije se dele na neposredne i posredne. Plata i drugi oblici materijalne stimulacije pripadaju grupi neposrednih kompenzacija, dok su posredne one kompenzacije koje se ne primaju „na ruke“, ili se primaju odloženo, a imaju materijalnu vrijednost. Obe pomenute vrste kompenzacija mogu da budu individualne i grupne. Neophodno je da plate i druge neposredne materijalne kompenzacije imaju tri ključna elementa:
potrebno je da nagrađuju kvalitetan rad
važno je da potvrde vrednosti o nezaobilaznog značaja za svaku organizaciju, a to su prvenstveno znanje, sposobnost i efikasnost
bitno je da neposredne materijalne kompenzacije povezuju individualne i kolektivne ciljeve i interese u raznim formama ljudskog rada.
Osim tri ključna elementa, u vezi s delovanjem plate potrebno je istaći i sledeće faktore:
postojanje jasne veze između rezultata rada i plate, tako da se veći rad i znanje mora percipirati kao instrument za obezbeđenje veće plate
povezanost sa onim elementima radne uspešnosti na koje pojedinac i grupa mogu da utiču svojim radnim ponašanjem (mogućnost ostvarivanja normi, realnost ostvarivanja ciljeva i slično)
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET