Upravljanje znanjem kao faktorom promena u svetu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje znanjem kao faktorom promena u svetu". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNUVERZITET EDUKONS
Fakultet za uslužni biznis
Sremska Kamenica
UPRAVLJANJE ZNANJEM KAO FAKTOROM PROMENA U SVETU
- seminarski rad -
Predmetni nastavnik
2010.
SADRŽAJ
UPRAVLJANJE ZNANJEM KAO FAKTOROM PROMENA U SVETU
1. Uvod
Savremeni uslovi poslovanja odvijaju se u društvu koje se zasniva na znanju, a ono se tretira poslednjom, najvišom fazom u njegovom razvoju. Prolazak ekonomski naprednih zemalja kroz fazu ekonomije bazirane na znanju, donelo je velike promene za savremeni svet. U takvim okolnostima govori se o tzv. menadžerskoj revoluciji i velikom uticaju intelektualnog kapitala u stvaranju vrednosti. Znanje se tretira strateškim resursom preduzeća, izvorom komparativnih prednosti i poslovne uspešnosti. Zbog toga menadžment bi trebalo da ostvaruje efikasan proces upravljanja znanjem, jer se i on u „novoj ekonomiji” smatra determinantom održive konkurentnosti poslovnih sistema.
2. ZNANJE – OSNOVNI STRATEŠKI RESURS
Koncept održivog razvoja podrazumeva favorizovanje učenja i znanja.U tom smislu znanje je bitan faktor uspešnosti poslovanja organizacija. Povezivanje zaposlenih koji poseduju specifične veštine i znanje postaje imperativ menadžera u njihovom nastojanju da obezbede održivu konkurentsku prednost. Takođe, treba istaći da je vreme za donošenje odluka sve kraće. Brzina reakcije organizacije na turbulentnost okruženja i njegove promene je ključni faktor njegove konkurentnosti, opstanka i razvoja. Postoji potreba da se u sadašnjosti donesu odluke koje će imati posledice u daljoj budućnosti. Donošenjem odluka sa ekonomskim aktivnostima treba sagledati njihov uticaj u budućnosti na okruženje. Relacije između zaposlenih postaju mnogo kompleksnije. Novi tip poslovnih relacija između preduzeća zahteva razvoj veština koje ističu nezavisnost, komunikativnost i sposobnost da se izgrade i održe jake relacije između zaposlenih. Informaciona i komunikaciona tehnologija postaje imperativ i ona je ugrađena u veliki broj međuljudskih interakcija i poslovnih transakcija. Ljudi su postali tehnološki zavisni više nego ranije.
Ključni strateški resursi organizacije nisu više prirodno bogatstvo ili kapital, već znanje. Znanje organizacije određuje njegovu ekonomsku snagu u mogućnost da razvija i ostale resurse i povećava efikasnost njihove upotrebe. Znanje čini skup činjenica, informacija i veština stečenih obrazovanjem ili iskustvom, sa ciljem teorijskog ili praktičnog razumevanja i rešavanja problema. Doprinosi razvoju pojedinca, organizacije i društva. Znanje je dinamično jer nastaje složenim socijalnim interakcijama između pojedinaca i organizacija. Ako se pravilno prilagodi okolnostima i efektivno razvije, može biti ključni faktor razvoja. Zaposleni su svesni da je znanje moć i često nisu spremni da tu moć podele sa drugima. Međutim, zbog složenosti veza između elemenata okruženja, društva i prirode, sprovođenje principa razvoja teško je postići unutar organizacije, već su neophodne češće i značajnije interakcije između organizacija. Interakcije nastale između njih predstavljaju mreže “koje obezbeđuju veći unos informacija i ideja izvan tradicionalnih poslovnih modela“. Mreže znanja imaju za cilj pronalaženje potrebnog znanja i podršku kreiranju novog znanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET