Taktike za strategijski menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Taktike za strategijski menadžment". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
TAKTIKE ZA STRATEGIJSKI MENADZMENT
2009.
SADRŽAJ
UVOD
Definisanje strategijskog menadžmenta
Termin “strategija” prvi put se koristio još pre nove ere u staroj Grčkoj. Pojam potiče od reči strategos koja je označavala funkciju komandujućeg u vojsci,“kako se postaje general”,da bi se kasnije njen značaj proširio i na njegove veštine tj. njegove lične sposobnosti i umeće da komanduje na bojnom polju.
Za uspešno poslovanje preduzeća,kao i za njegovu sposobnost i brzinu prilagođavanja promenama,nije dovoljno sprovesti strategijsku anlizu i odrediti ciljeve poslovanja,već je neophodno utvrditi i način delovanja za ostvarivanje ciljeva. “ Način delovanja za ostvarivanje ciljeva naziva se strategija.”
Izraz strategija koja se upotrebljava u strategijskom menadžmentu pozajmljen je iz vojničkog rečnika i iz teorije igara.Tek nakon II Svetskog rata javlja se ideja da je strategijsko planiranje i implemetacija tih planova poseban proces menadžmenta-proces koji danas nosi naziv strategijski menadžment. U literaturi o menadžmentu koncept strategije je uveden 1962. godine od strane istoričara biznisa Alfreda Čelendera (Alfred Chandler). On je prvi definisao strategiju i uveo je kao značajnu temu u menadžment literaturu. Po njemu strategija se definiše kao: “ Način određivanja bazičnih dugoročnih ciljeva preduzeća,usvajanje pravca njegovog razvoja i alokaciju resursa neophodnih da se postavljeni ciljevi ostvare”
Za strategijski menadžment bitni su kako strategijsko razmišljanje, tako i strategijsko planiranje. To su dva procesa,koja su u dijalektičkom jedinstvu. Svrha strategijskog razmišljanja je da se otkriju imaginativne strategije,koje će definisati pravila konkurentske igre i sagledati budućnost. Karakteristike procesa strategijskog razmišljanja su:
sintetičnost
divergentnost
kreativnost
Svrha strategijskog planiranja je da operacionalizuje strategiju stvorenu strategijskim razmišljanjem i da podrži ovaj proces. Karakteristike procesa strategijskog planiranja su:
analitičnost
konvergentnost
konvencionalnost
Po dr Daraganu Subotiću “strategijski menadžment se može posmatrati kroz seriju koraka kojom organizacija treba dostići sledeće ciljeve:
analiza šansi i pretnji ili pritisaka koji postoje u spoljnom okruženju
analiza snaga i slabosti u unutrašnjem okruženju
utvrđivanje misije i ciljeva organizacije
formulisanje strategije (na kooperativnom nivou,nivou poslovne jedinice ifunkcionalnom nivou,tako da se mogu uspešno suočiti unutrašnje snage i slabosti sa spoljašnjim šansama i pretnjama)
pimena strategije
aktivnosti strateške kontrole da bi se osiguralo dostizanja organizacionih ciljeva”
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET