Timovi i timski rad | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Timovi i timski rad". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Menadžment ljudskih resursa
Timovi i timski rad u organizaciji
(teorijska tema)
Pojam i definisanje timova
Timovi i timski rad su poslednjih godina postali veoma popularni kako u menađment literaturi tako i u praksi gotovo svih srednjih i velikih kompanija u razvijenim zemljama. Tome je svakako doprineo izuzetan ekonomski razvoj Japana kao i uspeh japanskih kompanija koje su, zahvaljujući svojoj kolektivističkoj nacionalnoj kulturi, uvek veoma intenzivno koristile timski rad. Kada se tome doda i važno mesto timova u upravljanju kvalitetom (npr. „krugovi kvaliteta“) koje je takođe poteklo iz Japana, onda se može razumeti želja mnogih kompanija na svetu, a posebno američkih, da iskoriste sva pozitivna iskustva japanskih kompanija u timskom radu. To, naravno nije lako, posebno za američke firme koje moraju prebroditi barijeru individualističke američke nacionalne kulture ali one u tome i dalje istrajavaju.
Budući da se grupe u menadžmentu već duže vreme istražuju i da one imaju svoje mesto u menadžment disciplinama, timovi unose određenu konfuziju u oblast.Postavlja se osnovno pitanje: koja je razlika između grupa i timova? Preovlađujuće je mišljenje da su timovi posebna vrsta radnih grupa.
Ono što razlikuje timove od običnih radnih grupa je:
Timovi imaju značajno intenzivnije interakcije između svojih članova nego radne grupe.Timovi formiraju svoje specifično znanje, iskustvo i timski duh.
Cilj tima jesu kolektivne performanse dok je cilj radne grupe podela informacija i donošenje grupnih odluka. Tim se formira kada je potreban rezultat koji daleko prevazilazi sve ono što mogu pojedinačno članovi grupa. Rezultat rada tima jeste uvek plod interakcija članova tima dok je rezultat grupe posledica individualnih doprinosa članova grupe.
Kao rezultat intenzivnijih reakcija izmđu članova tima, sinergetski efekti su daleko viši u timovima nego grupama.Zato su performanse tima često iznad sume učinaka članova tima i nezavise značajno od individualnih kompetencija članova tima.Performanse radnih grupa su manje ili više rezultanta učinka članova tima i direktno su posledica kompetencija članova grupa.
Vođstvo u radnim grupama jeste vrlo jako i često formalizovano.U timovima vođstvo je podeljeno, različiti članovi tima preuzimaju ulogu lidera u različitim vremenskim periodima i različitim zadacima a uloga vođe nije formalno sankcionisana.
Članovi tima imaju komplementarne veštine i sposobnosti dok su članovi radnih grupa često izabrani randomno i nemaju uvek potrebnu komplementarnost.
Odgovornost tima za performanse je kolektivna što znači da svaki član tima odgovara za sve što je tim uradio ili nije uradio nezavisno od toga da li je on u tome učestvovao ili ne. Na drugoj strani,članovi radnih grupa uglavnom odgovaraju individualno za svoj doprinos performansama grupe.
Vrste timova
Timovi se mogu razlikovati na mnogo načina:prema načinu formiranja, prema cilju, prema načinu rada itd. Poslednjih godina se u kompanijama pojavljuju sledeće karakteristične vrste timova:
Timovi za rešavanje problema (Problem solving teams). Timovi koji se formiraju sa isključivom svrhom da izuče i predlože rešenje za određeni, specifični problem u preduzeću. Najčešće ga čine stručnjaci iz jedne poslovne funkcije ili sektora i to iz onoga u kome se problem pojavljuje. U tim se mogu uključiti i zaposleni koji nisu stručnjaci ali su uključeni u problem i svakodnevno se sreću sa njim. Takođe, članovi tima mogu biti i stručnjaci iz drugih funkcija ili sektora pa i izvan preduzeća. Kaka se problem reši, tim prestaje da postoji. Poseban oblik timova za rešavanje problema jesu „kružioci kvaliteta(quality circles)“. Ovi timovi su uvedeni prvi put u japanskim kompanijama u sklopu upravljanja kvalitetom. Čine ga zaposleni određene poslovne funkcije ili sektora koji ostaju posle radnog vremena i analiziraju proces rada nastojeći da pronađu mogućnosti za unaprđenje kvaliteta proizvoda ili procesa, smanjenje troškova, povećanje brzine proizvodnje. Iz Japana krugovi kvaliteta su se proširili u SAD a zatim i u ceo svet.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET