Proces donošenja odluka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proces donošenja odluka". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Panevropski univerzitet
ApeiroN
Za multidisciplinarne I virtuelne studije
Pan-European University for Multidiscipline&Virtual Studies
Banja Luka
Proces donosenja odluka
Uvod
Pregled razvoja teorije odlučivanja kroz dužu analizu problema odlučivanja omogućava lakše razumevanje prirode procesa pripremanja i donošenja poslovnih odluka. Analiza problema odlučivanja u teoriji odlučivanja koristi skup logičkih aksioma, metodologija i procedura, koji omogućava formalno i praktično shvatanje pojmova kao što su proces odlučivanja, donosilac odluke i sama odluka. Termin odlučivanja podrazumeva sagledavanje alternativnih akcija i izbor optimalne u određenoj situaciji, u odnosu na postavljeni cilj. Suština nauke o odlučivanju je u sistemskom pristupu jer se bavi rešavanjem problema u sistemskom kontekstu i u globalnom interesu, pri čemu se često identifikuju skriveni problemi, što omogućava izbor optimalne odluke za poslovni sistem kao celinu.Proces odlučivanja se posmatra kroz sledeće faze:
-          Postavljanje problema i cilja koji se želi postici,
-          Određivanje kriterijuma odlucivanja,
-          Povezivanje parametara i kriterijuma (modelovanje),
-          Popis i ocenjivanje alternativa, odnosno akcija,
-          Izbor optimalne odluke,
-          Proces sprovođenja odluke u akciju,
-          Sagledavanje rezultata i posledica izbora.
Svaki proces odlucivanja se sastoji iz 4 osnovne faze:
1.priprema odluke(podrazumeva identifikacija problema, definisanje zadatka, snimanje i analiza stanja i pronalazenje i mogucnost resavanja)
2.donosenje odluke
3.provodjenje odluke
4.kontrola odluke
Po P.DRUCKER - postoji pet faza procesa odlučivanja:
1.definisanje problema;
2.analiza problema;
3.sastavljanje mogućnosti rešenja;
4.vrednovanje i izbor optimalnog rešenja;
5.pretvaranje odluke u efikasnu akciju.
Prve tri faze su faze pripreme ,certvrta je faza donosenje odluke a peta faza je provodjenje odluke.
Definisanje problema je osnovna pretpostavka kvalitetnog odlucivanja.Ako je pravilno definisana daje pola resenja,dok suprotno –neresiv problem.Problem definisemo kao neravnotezu izmedju sadasnjeg stanja neke pojave I njenog zeljenog stanja, dok procedura kojom otklanjamo neravnotezu predstavlja resenje. Definicija problema podrazumeva da ga izložimo jasno i uz pomoć kratkog pitanja koje odražava njegovu suštinu. Pri proceduri postavljanja pitanja greške zaobilazimo ako postujemo sledeće:-          posmatranje definisanja problema kao problem za sebe
-          izbor odgovarajućeg okvira kako bi se problem sagledao u cjelini, a izbjegli nepotrebni elementi, kao i mogućnost da na trenutnu odluku utiču prethodno pogrešni potezi (efekat potonulih investicija)
-          uočavanje veze između posmatranog u kontekstu ostalih problema
-          definisanje problema kao dinamičan proces traženja opcija
Nakon definisanog problema definisemo cilj ,kao konacno stanje).Sa jasnim ciljem imamo jasne pokazatelje za ocenjivanje pojedinih alternativa. Kljucna pretpostavka dobrog odlucivanja je pravilno sastavljanje liste ciljeva na osnovu koje ocenjujemo skup informacija na kojima se bazita optimalan izbor.Da ne bi bio ugrozen tretman kvalitativnih I kvantitativnih ciljeva,koji je ravnopravan, potrebno je:1.definisati sve aspekte vezane za odluku 2.definisati aspiracije u vidu preciznih ciljeva 3.definisati hijerarhijsku povezanost ciljeva I podciljeva
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET