Strategija diversifikacije kao izvor rasta preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strategija diversifikacije kao izvor rasta preduzeća". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


STRATEGIJA DIVERSIFIKACIJE KAO IZVOR RASTA PREDUZEĆA
1. Uvod 2
2. Razlozi za primenu strategije diversifikacije 3
3. Nivoi i tipovi diversifikacije 4
4. Strategija povezane diversifikacije 6
4.1. Horizontalna integracija 8
4.2. Vertikalna integracija 8
5. Strategija nepovezane diversifikacije 9
5.1. Karakteristike nepovezane diversifikacije 10
6. Odnos diversifikacije i performansi preduzeća 11
7. Zaključak 12
Literatura 13
1. Uvod
Rast predstavlja važan cilj za većinu firmi. Ako preduzećre želi da raste ono neminovno mora da trži nove mogućnosti za rast. Proizvod i tržište predstavljaju dva osnovna izvora za rast jednog preduzeća.
Kada su u okviru jedne delatnosti iscrpljene sve mogućnosti rasta, najbolje rešenje za preduzeće predstavlja strategija diversifikacije. Srtategija diversifikacije predstavlja najsloženiji oblik rasta zato što se pod njom podrazumeva uvođenje novih proizvoda na nova tržišta. Ona predstavlja najrizičniju strategiju za rast jedne kompanija, ali je neophodna kade aktuelni proizvodi i tržišta pružaju slabe šanse za budući rast. Zbog rizika koji ova strategija nosi nosi, pitanje kako stvoriti vrednost uvođenjem novih proizvoda na nova tržišta predstavlja ključno pitanje za menadžment prilikom primene strategije diversifikacije.
U daljem tekstu će biti reči o razlozima za primenu strategije diversifikacije sa posebnim osvrtom na sinergiju i efekte ekonomije obima, kao dva najvažnija razloga za njenu primenu. Sledeći deo posvećen je nivoima i tipovima diversifikacije. Obrađen je pristup koji diversifikovana preduzeća razlikuje prema nivou diversifikacije i povezanosti njihovih poslova. U narednom delu se govori o strategiji povezane diversifikacije i njena dva oblika, a to su horizontalna i vertikalna integracija. U povezanoj diversifikaciji nekoliko povezanih linija preduzeća iako različiti imaju neku vrstu povezanosti, pri čemu se povezanot zasniva na jačanje bazičnih sposobnosti preduzeća, deljenju aktivnosti i jačanju tržišne moći preduzeća kroz vertikalnu integraciju i koncentrisanjem pregovaračka moći. Sledeći deo govori o nepovezanoj diversifikaciji i njenim karakteristikama. Primena nepovezane diversifikacije za preduzeće znači ulazak na nova tržišta koja su različita od njihove sadašnje oblasti poslovanja. U zadnjem delu predstavljen je odnos između diversifikacije i performansi preduzeća. U njemu su takođe dati rezultati istraživačkih studija koje su posvećene odnosu između diversifikacije i ostvarenih performansi.
2. Razlozi za primenu strategije diversifikacije
Postoje brojni razlozi zbog kojih se preduzeće opredeljuje za primenu strategije diversifikacije. Strategijom diversifikacije preduzeće povećava svoju konkurentnost, a ostvarivanjem tog cilja raste i vrednost čitavog preduzeća. Preduzeće se odlučuje na primenu ove strategije kada su unutar postojeće delatnosti iscrpljene mogućnosti rasta i kada planirane ciljeve rasta nije moguće ostvariti postojećom strategijom.
Razlozi za primenu strategije diversifikacije mogu da budu interne i eksterne prirode. Razlozi interne prirode odnose se na mogućnost boljeg korišćenja resursa, bilo da su u pitanju slobodna novčana sredstva, neiskorišćeni kapaciteti ili već ostvareni know how i reputacija na tržistu. U razloge eksterne prirode spadaju zastarevanjenje proizvoda, opadanje tražnje i pojačani konkurentski pritisci.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET