Priprema za nastavu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Priprema za nastavu". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Priprema za nastavu
-seminarski rad-
Nastavni predmet: Pedagogija sa didaktikom
Sadržaj
1. Uvod ………………………………………………………………….......... 3 2. Teorijski deo…...…….……………………………………………….......... 3 2.1 Planiranje i pripremanje nastave……………….……………….............. 3 2.2 Priprema za nastavni čas........................................................................... 5 2.3 Nastavne metode....................................................................................... 7 2.4 Nastavna sredstva i pomagala................................................................... 7 2.5 Uvođenje inovacija u nastavi.................................................................... 8 3. Zaključak ………..………..………………………………………………... 9 4. Literatura ………………………………..…………………………………. 10
1. Uvod
Nastava je institucionalno organizovan proces učenja i poučavanja, koji ima za cilj sticanje znanja, veština, navika, pravilnog vaspitanja te razvoja ličnih sposobnosti usvajanja određenog sistema gde se od učenika traži aktivno sudelovanje u nastavnim aktivnostima.
Svrha planiranja i pripreme nastavnika za proces nastave nije zadovoljavanje formalnih zahteva, već osmišljavanje postupaka kojima možemo ostvariti postavljeni cilj. Ako kao zajednički cilj imamo savremenu obrazovnu ustanovu (školu, gimnaziju, fakultet, itd.) koja svojim učenicima omogućava sticanje znanja i veština konkurentnih u savremenom okruženju, razvijanje njihovih sklonosti, sposobnosti i interesovanja, onda treba da permanentno radimo na povećanju kvaliteta obrazovanja koje nudimo. Isto tako, važno je obratiti pažnju na neka, po meni, ključna pitanja:
Pridaje li nastavnik, u procesu pripreme nastave, dovoljno pažnje nivou znanja i sposobnosti učenika za usvajanje nastavnih sadržaja?
U kakvoj su vezi usvojeni sadržaji (trajno znanje) sa planiranim aktivnostima?
Ima li učitelj pripremu usklađenu sa definisanim planom rada?
Koje aktivnosti, izvore znanja i metode rada (naročito savremene) učitelj planira da upotrebi da bi stigao do postavljenog cilja?
Kako je opremljena učionica za planirani rad s učenicima (nastavna sredstva, pomagala, itd.)?
2. Teorijski deo
2.1 Planiranje i pripremanje nastave
Planiranje nastave je nužno kako bi se izbegle improvizacije i proizvoljan, subjektivni izbor nastavnih tema i ciljeva od strane nastavnika, a to je i zahtev Ministarstva prosvete. Sa druge strane planiranje sopstvenog rada služi da svaki nastavnik napravi sopstveni uvid u program svog predmeta, da osmisli najbolje načine da svojim učenicima prenese znanje i razvije njihova interesovanja za svoju naučnu oblast, za svoj predmet. Nije neophodno slepo i bezuslovno slediti redosled nastavnih sadržaja, koji će doneti neka institucija ili nastavničko veće, već je mnogo važnije posvetiti se razvijanju interesovanja i aktivnom sticanju znanja kod učenika.
Svaki nastavnik treba da bude obavešten o planu i programu obrazovanja, kao i o sadržaju programa za predmete pojedinačno. Tu su jasno definisani cilj i zadaci koje treba postići u nastavi svakog predmeta. Neophodno je sa posebnom pažnjom sagledati i protumačiti cilj i zadatke nastave određenog predmeta i na osnovu toga nastaviti dalje planiranje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET