Socijalni model kao okvir za razumevanje interakcije između osoba sa invaliditetom i osoba bez invaliditeta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalni model kao okvir za razumevanje interakcije između osoba sa invaliditetom i osoba bez invaliditeta". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj:
Istorijski razvoj odnosa društva prema invalidnosti 2
Modeli invalidnosti 4
Medicinski model invalidnosti 4
Socijalni model invalidnosti 6
Osobe sa invaliditetom i društveno okruženje 9
Socijalna distanca prema licima sa invaliditetom 12
Literatura: 14
Istorijski razvoj odnosa društva prema invalidnosti
Kroz istoriju su osobe sa invaliditetom posmatrane kao manje vredne , niskoproduktivne , objekat tuđe brige i milostinje , na teretu društvu . Pristupi invalidnosti i odnos društva prema invalidnosti menjali su se tokom vremena i ovaj fenomen bio je , u istorijskom smislu , uočen veoma rano.
Radi jasnijeg pregleda i boljeg razumevanja društvenog odgovora na ovo pitanje , razvoj odnosa društva prema invalidnosti moguće je posmatrati sa stanovišta dva koncepta:
• tradicionalnog i
• modernog.
Tradicionalni koncept prihvatanja invalidnosti pokriva period prvobitne zajednice , antički period , srednji vek , period renesanse , period 18. i 19. veka i period II svetskog rata sa dolaskom nacizma i Hitlera.
U antičkim zajednicama , u Grčkoj i u Rimu , gde je kult lepote i zdravog tela bio posebno negovan , osobe sa invaliditetom su bile izlagane javnom podsmehu i poruzi . Tokom antičkog perioda u Grčkoj , deca rođena s nekim telesnim nedostatkom odnošena su na stene van naseljenih mesta i tu ostavljana . Još u rimskom pravu osobe sa intelektualnim invaliditetom lišavane su poslovne sposobnosti . Posebno nepovoljan položaj u društvu imale su osobe koje su invaliditet stekle tokom života , kao posledicu mučenja zbog počinjenih kriminalnih ili prekršajnih postupaka . One su posebno stigmatizovane u društvu i za njih su se vezivali razni negativni stereotipi.
Ovakva reakcija zadržala se i u srednjem veku , a delom , nažalost , i u renesansi , u periodu od 14. do 16. veka . Ipak , nisu sve kategorije invalidnosti bile izložene podsmehu i odbacivanju . Ratni veterani , koji su invaliditet stekli usled ranjavanja , kao i slepe i slabovide osobe koje su stvarale epsku poeziju , u ovoj epohi uživali su poseban društveni ugled . U eri humanizma i renesanse javljaju se čak prvi pokušaji da se neke kategorije osoba sa invaliditetom obrazuju , obučavaju i osposobljavaju u društvenom životu . Međutim , ta privilegija je bila rezervisana samo za pripadnike više klase.
Sa razvojem hrišćanstva uporedo se razvijao samarićanski , karitativni (milostiv , darežljiv , dobrotvoran ) pristup prema osobama sa invaliditetom . Počeci takvog samarićanskog organizovanja javljaju se u 18. i 19. veku , naročito u okvirima crkve , a traju sve do 20. veka . Ovakav pristup bio je u skladu sa hrišćanskom vrlinom samilosti , koja je posebno negovana.
U srednjovekovnoj Srbiji postojala je obaveza ktitora crkve da obezbede hranu za ,,nemoćne ” i,,uboge ', a sudije su morale da obilaze oblasti koje su se nalazile pod njihovom ingerencijom i da se staraju da se ne povrede elementarna prava ,,ubogih ” i ,,nemoćnih” .
Početkom 20. veka , za vreme nacizma , dolaskom Hitlera na vlast , ideje o nižoj vrednosti i neproduktivnosti osoba sa invaliditetom dovedene su do apsurda , sa tragičnim posledicama . U tom periodu preko 300.000 Nemaca koji su imali bilo kakav nedostatak bilo je sterilisano , a oko 3.000 njih je od posledica umrlo . Osobe sa invaliditetom u Hitlerovoj Nemačkoj smatrane su opasnim društvenim balastom “koji kvari čistotu arijevske rase “, baš kao i Jevreji , Romi , Sloveni...
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET