Strahovi kod dece | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strahovi kod dece". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Садржај
Садржај .................................................................................................. 1
Увод ........................................................................... ...................... 2
Страхови код деце ................................................................................ 2
Адаптивна функција страха .................................................................. 3
Врсте страхова ....................................................................................... 3
Развојни страхови .................................................................................. 3
Неуротски страхови ............................................................................... 3
Период одојчета .................................................................................... 4
Рано детињство ..................................................................................... 5
Средње детињство ................................................................................. 5
Страх од смрти ....................................................................................... 5
Школсе фобије ....................................................................................... 6
Адолесценција ....................................................................................... 7
Закључак ..................................................................................................8
Литература .............................................................................................. 9
Увод
Страхови су група осећања које особа има када процени да је угрожена она или нека њена вредност а да не може да се адекватно супротстави објекту или ситуацији која је угрожава. То је осећање које свако од нас доживи небројано пута у животу. Већина нас не воли та осећања, али стах је нормална појава и саставни део наших емоција. У ѕависности од значаја и значења неке ситуације некада је страх интензиван, некада једва приметан а често се, мање или више упадљиво живи у комбинацији са многим другим осећањима. У еволутивном смислу, сврха страха је преживљавање и самозастита индивидуе, као и заштита њених вредности. Страх може бити различитог интензитета и трајања. Биолошки је примерен када се јавља на примереном месту у примерено време примереним интензитетом. Обично је кратког трајања а као хронично расположење се одражава стално спољашно угрожавајућом ситуацијом или сталном преокупацијом менталним представама о угрожености особе. Извор страха може бити спољашњи, унутрашњи и гранични.
Страхови код деце
Страх је реакција на опасности које на било који начин могу угрозити организам, док тај исти организам покушава избеци ту опасност средствима којим располаже. Опасности на које је припремљено људско биће, делимично су исте као и оне са којима се сукобљавају и животиње у дивљини. Људско новорођенче, као и новорођенче многоих других врста, поседује неодређено предзнање о основним опасностима која му прете. Оно мора научити распознати видове света на које је припремљено реаговати страхом. Најпостојаније психичко стање новорођенчета је осећај беспомоћности. Тада новорођенче осећа тесхобу и безнађе. Свака мало наглија промена код одојчета изазива страх на које оно реагује трзајем. На изузетно јаке поремећаје, најчешће на промену положаја и губитка равнотеже одојче реагује Мороовим рефлексом (то је када му се руке нагло дижу у вертикалан положај, праве лук као да би загрлиле некога, а затим се враћају у првобитни положај).
Адаптивна функција страха
Родитељи који су суочени са страховима своје деце, често осећају потребу да своје малишане заштите од тог непријатног осећања на све могуће начине. Полазиште уобичајеног размишљања о страху је да је страх нешто што је у основи лоше. Међутим, ако се уђе мало дубље и дођемо до смисла и функције коју страх има, видећемо да је страх примарна емоција. То је урођена реакција организма на претњу. Када јединка доживи неки угрожавајући стимулс, на физиолошком плану се јављају промене као што су убрзан рад срца, напетост мишића, убрзано дисање, повишени притисак, затим долази до изоштравања пажње, усмеравања на претећи стимулс и тражења решења. Овим се организам активира како би се изборио са претњом. Зато је страх корисна адаптивна функција организма који се налази у опасности. Адаптивна функција страха се испољава у облицима понашања који се могу свести на одбрану од опасности (борба) и беђање од извора претње.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET