Uloga nastavnika u obrazovanju i vaspitanju odraslih | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga nastavnika u obrazovanju i vaspitanju odraslih". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Приштини
Филозофски факултет у Косовској Митровици
Катедра за педагогију
Тема: Улога наставника у образовању и васпитању одраслих
Семинарски рад из андрагогије
Садржај
Садржај...........................................................................................................2
Увод.................................................................................................................3
Настајање на ставничке професије.............................................................4
Различите функције наставника..................................................................5
Андрагошка функција наставника..............................................................8
Функције наставника - подела...................................................................13
Улога наставника у различитим концепцијама образовања...................14
Когнитивистичке концепције...........................................................15
Персоналистичке концепције...........................................................16
Бихевиористичке концепције...........................................................18
Интеракционистичке концепције....................................................19
Закључак......................................................................................................21
Литература.................................................................................................. 22
Увод
Наставничка професија је једна од најмасовнијих и по функцији спада међу најзначајније у друштву. У времену у којем живимо и радимо, улога наставника се знатно проширила, значајно су повећане његове обавезе у односу на оне у традиционалној школи. Стара школа је активност наставника сводила на вербалне контакте са ученицима, помоћу којих се настојало утицати на њих.
Кроз историју, вредност и улога наставника је различито процењивана, од потцење до прецењене улоге, али је увек била актуелна без обзира на то о ком друштвеном систему да се ради. У данашњем времену нарочито је битна улога наставника у образовању и васпитању одраслих.Велики број мислилаца, филозофа света посвћивало је пажњу наставницима и углавном о том позиву су веома лепо писали.
Наставник својом радном активношћу доприноси целовитом развоју личности, свих њених потенцијала. Предсавник је друштва у делатностима школског васпитања. Чинилац у коме се на најнепосреднији наћин преламају сви сложени друштвено-педагошки процеси и кретања.
У данашне време наставници су добили нове, бројне различите обавезе и задатке у настави, као што су: да наставник буде пријатељ, човек од поверења, саветник, преносилац научних и културних вредности, човек који учествује у развоју личности.
Главна функција наставника у савременој школи је посредовање између знања, али је он такође човек од кога ће зависити квалитетнији резултаи учења, васпитања, наставни поступци, методе, облици рада, социјални међуљудски однос, човек који ће схватити своје ученике, познавати њиховњ жељње, потребе, интересовања, демократски водити рад са њима, бити спреман да помогне ученицима, да их охрабри, подстиче, уважава као личности. Идеални наставник је човек широких схватања, веома образован, солидан је познавалац своје струке, носилац прогресивних идеја, својим личним примером позиитвно утиче на децу и омладину коју васпитава.
Настајање наставничке професије
Наставници су најзначајнији људи за чију делатност је повезана ефикасност високог образовања. Такав значај немају ни ректори,ни екани и њихови колегијуми. Наставници су кључни људи у остваривању наставних планова и програма, они си кључне личности које су у сталном контакту са студентима. Према томенаставни кадар је је кључни фактор у установама за високо образовање.
Постоје више одредби које се везују за појам наставни кадар, али се користи најопштији појам „наставници“. Реч потиче из латинског језика „факултус“ и досоловно се дефинише као способност, природна склоност и снага или ауторитет. Током времена ова конотација је проширивана и означава групу или особу која припрема и изводи наставу у установама после средње школе.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET