Uloga vaspitača u organizaciji vaspitno - obrazovnog rada u predškolskim ustanovama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga vaspitača u organizaciji vaspitno - obrazovnog rada u predškolskim ustanovama". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Увод 3
1. Предшколска установа као васпитно - образовна институција 4
2. Васпитно - образовни рад у предшколским установама 4
3. Организација живота и рада у предшколској установи 5
3.1. Функција организације и захтеви за њено успешно остваривање 5
3.1. Утицај локалних разлика на организацију живота у установи 7
4. Васпитач 8
4.1. Васпитач у предшколској установи 8
5. Улога васпитача у организацији васпитно - образовног рада у предшколским установама 9
5.1. Могућности и облици сарадње међу децом и улога васпитача у њеном подстицању 10
5. 3. Култивисање дечијих емоција 11
5. 4. Утицај васпитача на изграђивање слике о себи код детета предшколског узраста 11
5. 5. Развијање сигурности код деце 12
5. 6. Развијање самосталности, слободе и иницијативности код деце 12
5. 7. Особине доброг васпитача 13
Закључак 15
Литература 16
Увод
Васпитање је друштвена појава стара колико и људско друштво. Васпитање је процес планског и систематског усавршавања сензомоторних , интелектуалних , емоционалних , моралних и духовних својстава и способности детета , али и одраслог. Као облик социјализације , васпитање је усмерено на уобличавање понашања у социјално пожељном смеру. Овај процес може бити индивидуалан и групни. Према свом предмету , васпитање може бити физичко , интелектуално , морално , естетско или религијско.
Васпитач је особа која брине о деци током њиховог боравка у предшколској установи , која их негује , образује , социјализује и усмерава на прави пут од самог почетка живота.
Полазак у школу је заиста значајан доживљај за дете. Од првог утиска детета у школи зависи успешност његовог целокупног даљњег школовања , па се може сматрати и пресудним тренутком за цели живот детета. Поласком детета у школу , круг око њега се шири и игра престаје , а учење полако постаје његова основна активност. Дете ће напредовати у школи и лепо ће се осећати у друштву својих вршњака ако код детета формирамо позитиван однос према школи , обавезама које га чекају , учитељици , пријатељима…
Дете се мора припремити психички и физички  – дете мора да достигне одређени ниво сазнајног , емотивног и социјалног развоја , мора да има развијене одређене културно хигијенске и радне навике како би могло да обавља задатке које му школа поставља.
Како да се ублажи овај прелаз , да постане безболнији? Како да се дете припреми за захтеве школе? Школа захтева од детета развијену пажњу , запажање , памћење , досетљивост. У школи мора да се прилагођава једноставним (у почетку за дете тешким ) правилима понашања и рада : дете мора бити пажљиво на часу , мора се навићи на уздржаност , концентрацију.
1. Предшколска установа као васпитно - образовна институција
Савремена предшколска установа има задатак да деци обезбеди повољну друштвену и материјалну средину са свим потребама, условима и подстицајима за развој богатих, разноврсних и осмишљених активности, којима она могу да се предано баве користећи своје укупне потенцијале за развој способности. Сматра се да деци треба омогућити, већ на тим узрастима, да се играју, практично, конструктивно и стваралачки делују, комуницирају и сарађују са вршњацима и одраслим особама у установи и ван ње. Установа треба да представља средину у којој се свако дете осећа сигурно и прихваћено да би могло безбедно и релативно самостално да испитује свет око себе, стичући позитивна искуства која ће се изразити кроз склоност и способност за активно учествовање у животу и раду заједнице деце и васпитача, какву представља васпитна група. Ово опште активирање детета, и посебно, његово оспособљавање за самостално, али и удружено деловање, као и за друштвени живот, најважнија је педагошка функција предшколске установе.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET