Vaspitanje dece ranog uzrasta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vaspitanje dece ranog uzrasta". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA I TRENERA
CILJEVI I ZADACI NEGE I VASPITANJA DECE RANOG UZRASTA
CILJEVI NEGE I VASPITANJA DECE RANOG UZRASTA SU:
Održavanje fizičkog zdravlja dece
Povoljni uticaj na opšti razvoj organizma
Normalno stanje aparata za kretanje
Formiranje pravilnog držanja tela
Ovladavanje motorikom
Usavršavanje funkcija čulnih organa
Razvijanje navika (uzimanje hrane, telesna higijena itd).
ZADACI OBUHVATAJU:
Fizič ko-senzorni razvoj - jačanje fizičkog zdravlja; ovladavanje motorikom; podsticanje senzornog iperceptivnog razvoja; razvijanje navika: higijena, uzimanje hrane, spavanje.
Emocionalno-socijalni razvoj - očuvanje spontanosti i iskrenosti deteta; negovanje otvorenosti deteta;sticanje samostalnosti; usvajanje osnovnih normi ponašanja; formiranje zadovoljnog i radosnog deteta.
Saznajni razvoj - podsticanje i negovanje prirodne radoznalosti deteta; podsticanje rešavanja problemasenzo-motorne inteligencije; podržavanje govorne komunikacije deteta; stvaranje povoljnih uslova zaformiranje početnih saznajnih pojmova kroz praktične aktivnosti.
PRILAGOĐAVANJE DETETA NA ŽIVOT U PREDŠKOLSKOJ USTANOVI
Kada se dete nađe u novim životnim situacijama, ono je primorano da menja već formirane načine ponašanja, u skladu sa novonastalim uslovima.
U životu deteta ranog uzrasta najčešće situacije koje zahtevaju prilagođavanje jesu:
Odvajanje od roditelja
Polazak u predškolsku ustanovu
Susret sa nepoznatim osobama
Susret sa većim brojem nepoznatih vršnjaka
Nova hrana
Novi prostor za boravak
Svako dete u zavisnosti od svojih sposobnosti i individualnih iskustava reaguje na svoj način pri prvom susretu sa grupom vršnjaka u vaspitnoj grupi.
U susretu sa roditeljima medicinska sestra uzima podatke o detetovim navikama, eventualnim posebnim potrebama ili bolestima.
Mogu se izdvojiti tri tipa prilagođavanja deteta na život u vaspitnoj grupi na osnovu posmatranog ponašanja deteta:
Lako prilagođavanje – karakteriše kratkotrajno lose raspoloženje (promena emotivnog stanja), poremećaj sna i apetita, u toku prvog meseca ponašanje deteta se normalizuje.
Srednje teško prilagođavanje – poremećaj sna i apetita i promene u raspoloženju normalizuju se sporije, dete obično boluje 7-10 dana u toku prvog meseca
Teško prilagođavanje – traje duže, ponekad i više meseci, sa čestim odsustvovanjem deteta zbog bolesti (koja duže traje, ponavlja se ili komplikuje); ponašanje deteta se sporije normalizuje, kasnije u stresnim situacijama, moguća su slična reagovanja (prelazak u novu vaspitnu grupu, prelazak iz jaslica u vrtić). Ovaj tip prilagođavanja ima dve varijante (zavisno od trajanja); da bi se detetu izašlo u susret i olakšalo prilagođavanje, potreban je timski rad (medicinska sestra, lekar-pedijatar, psiholog).
Lako prilagođavanje imaju zdrava deca, odgovarajućeg fizičkog i nervno-psihičkog razvoja, sa optimalnim uslovima u porodici, i koja imaju normalni tok afektivnog vezivanja za jednu ili više osoba.
Srednje teško prilagođavanje se javlja kod dece koja polaze u kolektiv sa 10-15 meseci, inače su zdrava, žive u kompletnoj porodici, ali je u vaspitanju bilo nekih pogrešnih postupaka.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET