Vaspitanje u robovlasničkom društvu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vaspitanje u robovlasničkom društvu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Nišu
Filozofski fakultet, Niš
Seminarski rad iz sociologije vaspitanja i obrazovanja
Vaspitanje u robovlasničkom društvu
Niš, 2010.
Sadržaj
Uvod
Utvrđeno je da je proces očovečavanja bio veoma dugotrajan, složen i težak, i da je razvitak čoveka najuže povezan sa radom i stvaranjem proizvodnih sredstava. Rad je u početku malo produktivan, ali kasnije višak proizvoda omogućava održavanje robova. Pošto zemljoradnja počinje da se deli na više grana, a istovremeno se razvija obrada metala, nastaje potreba za osamostaljivanjm zanata, a kanije se razvijaju robno-novčani odnosi i trgovina. S vremenom se javlja potreba da se zaštiti robovlasnička svojina, da se savladaju klasne suprotnosti i da se učvrsti vlast robovlasnika. Tako su nastale robovlasničke države.
Najstarije civilizacije razvijale su se uglavnom u dolinama velikih reka (Jangce, Hoangho, Bramaputra, Gang, Eufrat, Tigar, Nil...). Među najstarije države ubrajaju se države starog Istoka – Kina, Indija, Vavilon, Egipat...
Stari Istok
Kina
Kinezi su veoma dugo bili izolovani od ostalog sveta. Gajili su svilene bube i proizvodili svilu, izumeli barut, papir, štampali tekstove. Živeli su u specifičnom robovlasničkom poretku i nisu cenili fizički rad jer su se njime bavili robovi. Mnogi su bili nepismeni, jer nije bilo lako naučiti kinesko pismo, koje se sastojalo od 15 000 znakova. Osnovne karakteristike kineskog vaspitanja bile su sistematičnost, krutost i strogoća. U školovanju se primenjivala selekcija, na nastavu se primao veoma mali broj učenika, koji su se obrazovali za državnu službu, i nisu učili prirodne nauke. Obrazovanju devojaka se nije posvećivala pažnja. Kultura i vaspitanje Kineza bili su pod jakim uticajem Konfučija i Lao-cea.
Indija
Indija se smatra kolevkom Slovena, Germana, Romana, Grka i drugih naroda. Društveni sistem u Indiji bio je kastni. Postojale su četiri kaste: Brahmanska kasta je bila najviša, i bilo je nemoguće preći iz jedne u drugu kastu. Od privatnih delatnosti Indiijci su imali zemljoradnju, stočarstvo i zanatstvo. Izrađivali su predmete za stočarstvo, zemljano posuđe, pleli su košare; trgovali su stokom. Karakter indijskog kastnog društvenog uređenja određivao je vaspitanje i obrazovanje, pa su svete knjige bile dostupne samo najvišoj kasti. Vladajuća religija u Indiji bila je budizam.
Egipat
Nastanak istočnog ropstva, nastanak većih robovlasničkih država a i geografski uslovi omogućili su početke nekih prirodnih nauka. Takođe, u Egiptu se javljaju i počeci medicine. Nauku i obrazovanje negovali su sveštenici, čije je znanje bilo isprepletano verskim pogledima. Oni su, u želji da zadrže monopol nad celokupnim obrazovanjem, osnovali škole uz hramove u većim gradovima. Pored religije, podučavali su mlade i geometriji i aritmetici; ali im je ipak bilo sve više stalo da školu i nauke iskoriste za učvršćivanje vodećeg položaja u društvu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET